Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Mehmet Baransu emniyette: Siz siz olun gazeteci olarak…
Mehmet Baransu emniyette: Siz siz olun gazeteci olarak…

Mehmet Baransu emniyette: Siz siz olun gazeteci olarak…

Mehmet Baransu, Balyoz Davası kapsamında, “Terör örgütü kurmak” ve “Askeri casusluk” suçlamalarıyla gözaltına alındı.

Taraf Yazarı Mehmet Baransu’nun evi ve arabası sabah saatlerinde Balyoz Davası kapsamında arandı. Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü’nün yürüttüğü Balyoz soruşturması kapsamında gazeteci Mehmet Baransu’ya “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yok etmek, temin ve açıklamak” suçlamaları yöneltildi.

Gözaltı kararından sonra “Mehmet Baransu’nun savcıya orjinal belgeleri yaktığını söylediğine” dair iddialar da ortaya atıldı. “Örgüt kurmak” suçlaması da yöneltilen söz konusu gözaltı kararında başka şüphelilerin isimlerinin yer almaması da dikkat çekti.

Baransu’nun avukatı Sıddık Filiz, yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “İstanbul C. Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma nedeniyle 1.SC. Hâkimliği’nin kararı üzerine işlem yapılmaktadır. Konu: Balyoz. Baransu’nun 20.01.2010 tarihli ‘Darbenin adı Balyoz’ yazısından sonra, İst C. Başsavcılığı’na teslim ettiği bilgi ve belgeler. Soruşturma savcısı: G.K. Dayanak: Makul şüphe. Süre: 28.02.2015 saat 06:00’dan itibaren 48 saat. Suçlamalar: TCK’nın 220/1:Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, TCK m 326, 327/1 ve 329 (Dev. güvenliği ile ilgili belgeleri yok etmek, temin ve açıklama).

Baransu evinde yapılan aramanın ardından emniyete götürüldü. Baransu, bu sırada gazetecilere, “Arkadaşlar, siz siz olun, gazeteci olarak adliyeye belge teslim etmeyin. Adliyeye belge teslim ettim diye örgüt kurmaktan yargılanıyorum” dedi.

Etiketler: