Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » O militanın ağabeyleri hakkında inanılmaz detaylar…Üçü de…
O militanın ağabeyleri hakkında inanılmaz detaylar…Üçü de…

O militanın ağabeyleri hakkında inanılmaz detaylar…Üçü de…

İstanbul Adalet Sarayı’nı basan DHKC’lilerden Şafak Yayla’nın iki ağabeyi de aynı örgüte yönelik operasyonlarda yakalanmıştı.

Şafak Yayla’nın ağabeyi Mehmet Yayla, mühimmat yüklü şişmeli bir botla Türkiye’ye giderken 30 Temmuz 2013’te Ege’de Sakız adası açıklarında yakalanmıştı.

ŞİŞME BOTTA YAKALANMIŞTI

Türkiye’de saldırı gerçekleştirmeyi planladığı belirtilen ve 1.5 yılı aşkın süredir Yunanistan’da tutuklu olan Mehmet Yayla, cezasının beşte üçünü çektikten sonra, yani iki yıl içinde serbest bırakılacak.

ABD’NİN TERÖR LİSTESİNDEYDİ

Şafak Yayla’nın diğer ağabeyi Bulut Yayla ise 2013’te Türk ve Yunan istihbaratlarının ortaklaşa operasyonu ile Atina’da yakalanarak Türkiye’ye götürülmüştü.

DHKC Okmeydanı Alan Sorumlusu Bulut Yayla, 1 Şubat 2013’te ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından terör listesine alınmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Bulut Yayla’yı, teröristleri ve teröristlerle terörizme destek verenleri hedef alan 13224 No’lu Kararname’ye dâhil etti. Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan 24 Temmuz 2013 tarihli notta; söz konusu  örgütünün, Mart 2013’te AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yönelik terör saldırıları düzenlediği bilgisi de yer alıyor.

Etiketler: