Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » TRT Şeş, TRT Kurdî oldu
TRT Şeş, TRT Kurdî oldu

TRT Şeş, TRT Kurdî oldu

2009’dan beri yayın yapan TRT Şeş’in (TRT 6) ismi TRT Kurdî olarak değiştirildi.

TRT Şeş kanalının kuruluşunun 6. yıl dönümü nedeniyle Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Dengbejler Buluşması” etkinliği düzenlendi.

Türkçe ve Kürtçe sunulan etkinliğin açılış konuşmasını yapan TRT Genel Müdürü Göka, isim değişikliğini açıkladıktan sonra şöyle dedi:

“TRT Kurdi, çok önemli bir duyarlılığı hem tespit etti hem de geliştirdi. İnşallah bundan sonra yakın coğrafyamızdaki takipçilerle beraber daha da gelişecek. Bu şu demek; yakın coğrafyamızda bu dili kullanan kardeşlerimizle birlikte, yani Kürtçemizi kullanan kardeşlerimizle işbirliği içerisinde önemli ortak yapıtlara da imza atabileceğimizi ve attığımızı, bunları en kısa zamanda ekrana taşıyacağımızı da söyleyebilirim. Belki bu da bir sürpriz.”

Gecede İran, Ermenistan, Irak, Türkiye ve Kafkasya bölgesinden gelen dengbejler şarkılarını söyledi. TRT Şeş 1 Ocak 2009’da açıldı. Daha önce TRT 7 Haziran 2004’ten bu yana günde yarım saat Kürtçe yayını yapıyordu. Kanalın açılışına Demokratik Toplum Partisi’ne (DTP) bağlı milletvekilleri katılmamışlardı.

Bianet