Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » 100 yıl sonra ilk: Ermeni soykırımı için Meryem Ana Kilisesi’nde ayin düzenlendi
100 yıl sonra ilk: Ermeni soykırımı için Meryem Ana Kilisesi’nde ayin düzenlendi

100 yıl sonra ilk: Ermeni soykırımı için Meryem Ana Kilisesi’nde ayin düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandı. Ermeni tehcirinin başlangıç tarihi olan 24 Nisan 1915’in 100’üncü yılında Ermeni Patrikhanesi’nin ev sahipliğinde Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde Surp Badarak (Kutsal Sunu) ayini düzenlendi. 1916’dan bu yana ilk kez resmi olarak düzenlenen ayine Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır da katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’a Ermeni Patrikhanesi’nin, Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlediği 1915 olaylarını anma ayini dolayısıyla bir mesaj gönderdi.

Erdoğan’ın mesajı, Başrahip Tatul Anuşyan tarafından okundu. Ermeni vatandaşlar için özel bir anlam taşıyan bu günde, Birinci Dünya Savaşı şartlarında hayatını kaybeden tüm Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla andığını, çocuklarına ve torunlarına taziyelerini sunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

 

“Osmanlı İmparatorluğu’na ve cumhuriyetimize yaptıkları ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi katkıları daima takdirle hatırladığımız Ermeni toplumunun, coğrafyamızın her köşesindeki hatıralarını güzel duygularla yad ediyorum. Bu vesileyle rahatsızlığı sebebiyle tedavi gören Patrik Sayın Mesrob Mutafyan’a da şifa temenni ediyorum.”

 

ACILARI SAMİMİYETLE PAYLAŞIYORUM

Erdoğan mesajında, “Değerli Ermeni vatandaşlarım” diye seslenerek, şöyle devam etti:

 

“İnsanlığın en büyük felaketlerinden olan Birinci Dünya Savaşı’nda, Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde de her milletten milyonlarca insan ebediyete intikal etti. Bu savaş sırasında, etnik ve dini kimliği ne olursa olsun, benzer şartlar altında hayatlarını yitiren Osmanlı vatandaşlarının tamamını da rahmetle ve hürmetle anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti devletini, bu acıları unutmadan ama bunlarla baş etmesini de bilerek kurmayı başardık. Bugün de huzur, barış ve kardeşlik temelinde daha güzel günlere ulaşmak için, etnik ve dini kimliğine bakmaksızın, tüm vatandaşlarımızla dostlarımızla birlikte çalışıyor, mücadele ediyoruz. Yüzyıl önce, ortak vatanımızı işgal için dünyanın dört bir yanından gelenlerin torunlarını, bugün, savaşı lanetlemek, barışı ve dostluğu yüceltmek için Çanakkale’de coşkuyla ağırlayabilen bir kültüre sahibiz.

 

Ermeni toplumunun geçmişte yaşadığı üzüntü verici hadiseleri bildiğimizi ve acınızı samimiyetle paylaştığımı bir kez daha ifade ediyorum. Osmanlı Ermenilerinin dünyanın her yerindeki torunlarına gönül kapılarımızın sonuna kadar açık olduğunu da bilmenizi istiyorum. Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”

 

1916’DAN BERİ İLK DEFA

1764066
Patrikhane temsilcilerince karşılanan Bakan Bozkır ise kilise girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ermeni Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yöneteceği ayine katılmaktan büyük bir onur duyduğunu belirterek, “1916 yılından beri ilk defa resmi olarak yapılan bir ayin. Türk hükümetinin bir temsilcisi ilk defa böyle bir ayine katılacak” dedi.

 

 

 

Bozkır, 1915 Olayları yerine 1870’ten 1920’ye kadar I. Cihan Savaşı’nın kanlı, birçok insanın ölümüne sebep olan yılların incelenmesi arzusunda olduklarını belirterek, “Bu şekilde hem ortak bir tarihe bakmamız mümkün olacaktır. Ortak bir hafıza ama adil bir hafıza ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

 

 

Meryem Ana Kilisesi’ndeki ayini Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan yönetti.

RESIMID_15700724

RUM PATRİĞİ VE ABD KONSOLOSU DA KATILDI

 

Ayine Fener Rum Patriği Fener Rum Patriği Bartholomeos ile ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter da katıldı.

hurriyet.com.tr

Etiketler: