Çarşamba , 6 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Bisiklet yarışında bile propoganda yapınca şampiyon kürsüden indi!
Bisiklet yarışında bile propoganda yapınca şampiyon kürsüden indi!

Bisiklet yarışında bile propoganda yapınca şampiyon kürsüden indi!

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi. Ödülleri vermek üzere gelen Erdoğan’ın konuşma yapmak istemesine bisikletçiler tepki gösterdi.

 

 

Alanya’da 26 Nisan’da başlayan 51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (TUR 2015) 8. ve son etabı İstanbul’da düzenlendi. Genellikle düz parkurdan oluşan 124 kilometrelik İstanbul etabında 2 saat 45 dakika 3 saniyelik dereceyle Caja Rural-Seguros RGA takımının İspanyol bisikletçisi Luis Mas Bonet birinci bitirdi.

 

 

Turun en prestijli etabında Etixx-Quick Step’ten Büyük Britanyalı Cavendish ikinci, Caja Rural-Seguros RGA takımının bir diğer sporcusu Carlos Barbero Cuesta ise üçüncü oldu.

Genel klasman liderliğini koruyan Lampre-Merida’nın Hırvat bisikletçisi Kristijan Durasek, 6. etapta ele geçirdiği “turkuaz mayo”yu bırakmadı.

Durasek, etap birinciliği bulunmamasına rağmen 31 saat 6 dakika 44 saniyelik toplam süresiyle turu ilk sırada bitirdi.

Bretagne-Seche Environnement ekibinden Arjantinli Eduardo Sepulveda 32, Tinkoff Saxo’dan Avustralyalı Jay Mccarthy ise 56 saniye geriden lider Durasek’i takip etti.

Final etabı öncesi genel klasmanda 2. sırada bulunan CCC Sprandi-Polkowice takımından İtalyan Davide Rebellin, finişe 30 kilometre kala talihsiz bir kaza geçirdi. Yarışa devam edemeyen Rebellin, kürsü şansını kaçırdı.

 

 

En iyi sprinter Cavendish

 

 

İstanbul-İstanbul etabını ikinci sırada bitiren Cavendish, en iyi sprintere verilen “yeşil mayo”yu Pro Cyling takımının İtalyan bisikletçisi Daniele Ratto’dan aldı.

Büyük Britanyalı sporcu, 5. etapta kaybettiği “yeşil mayo”yu turun son gününde yeniden giydi.

En iyi tırmanışçı klasmanını zirvede tamamlayan Colombia’dan Juan Pablo Valencia ise dağların kralına verilen “kırmızı mayo”nun sahibi oldu.

Türkiye güzellikleri klasmanının lideri Caja Rural-Seguros RGA takımının İspanyol bisikletçisi Luis Mas Bonet de ilk etaptan bu yana taşıdığı “beyaz mayo”yu rakiplerine kaptırmadı ve İstanbul zaferini taçlandırdı.

 

 

TUR 2015’te dereceye giren sporcular ve takımlar şu şekilde:

 

 

Turkuaz mayo (Genel klasman)

1. Kristijan Durasek (Lampre-Merida)

2. Eduardo Sepulveda (Bretagne-Seche Environnement)

3. Jay Mccarthy (Tinkoff Saxo)

Yeşil mayo (Sprint)

1. Mark Cavendish (Etixx-Quick Step)

2. Daniele Ratto (Pro Cyling)

3. Manuel Belletti (Southeast)

Kırmızı mayo (Dağların kralı)

1. Juan Pablo Valencia (Colombia)

2. Thomas De Gendt (Lotto Soudal)

3. Songezo Jim (MTN-Qhubeka)

Beyaz mayo (Türkiye’nin güzellikleri)

1. Luis Mas Bonet (Caja Rural-Seguros RGA)

2. Federico Zurlo (UnitedHealthcare Pro Cyling)

3. Mark Cavendish (Etixx-Quick Step)

Takımlar

1. Caja Rural-Serguros RGA (İspanya)

2. Astana (Kazakistan)

3. Colombia (Kolombiya)

 

 

 

Erdoğan’a tepki

 

 

 

Euro Sport’un haberine göre; Etabın ardından podyum töreninde yaşananlar herkesin büyük tepkisine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı nedeniyle finiş alanında ve seremoninin yapılacağı podyum bölgesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Takım görevlilerinin detaylı bir şekilde aranması, takım görevlileri ve basın mensuplarının tepkisine neden oldu.

Yarışın başından itibaren podyum törenlerinde sunuculuk görevini üstlenen Başak Koç, gelen talimatla yerini Ertem Şener’e bırakırken, bisikletçilere yapılan saygısızlık olaylara tuz biber ekti.

Alışılmışın aksine klasman mayolarını kazanan bisikletçilerin tamamı aynı anda podyuma çağrıldı ve bir haftadır Tur’da pedal çeviren bisikletçiler yorucu bir etabın ardından ayakta uzun süre Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını bitirmesini beklemek zorunda bırakıldı. Podyumdan inmek isteyen dünyaca ünlü sprinter Mark Cavendish’e Cumhurbaşkanı’nın korumaları müdahale ederek Britanyalı bisikletçiyi zorla podyuma geri döndürdü.

Cavendish, podyumun ardından yapılan basın toplantısında bu konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Podyum mankenlerinin kıyafetlerinde de yalnızca bu etap özelinde değişikliğe gidilmesi dikkat çekti. Mankenler tepeden tırnağa kapalı kıyafetlerle podyuma çıkarıldı.

BEN BİR SPORCUYUM

Büyük Britanyalı Mark Cavendish, sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından sıkılıp kürsüyü terk ettiği iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Cavendish ‘Ben bir sporcuyum ve Türkiye’de bir siyasi ajandam yok’ dedi.

Etiketler: