Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » AB’nin 5 kat gerisinde
AB’nin 5 kat gerisinde

AB’nin 5 kat gerisinde

Türkiye’deki en düşük emekli aylığının 360 euro civarında olduğunu söyleyen CHP’li Vahap Seçer, “Bir emekli İtalya’da 1.772, İspanya’da 1.843 euro alıyor” dedi.

Hükümet maaşı 1000 TL altında olan emekliye 100 TL zam yaptı. Seçime yönelik göstermelik zam muhalefetin tepkisine neden oldu. CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Türkiye’deki emekli aylıklarıyla AB ülkeleri arasında uçurum olduğunu söyledi: “Türkiye’de en düşük SSK emekli aylığı yaklaşık olarak 360 euro civarında. Avrupa Birliğine gireceğiz deniliyor. AB’ye üye ülkelerdeki emekliler ile Türkiye’deki emekliler arasında uçurum var. Örneğin İtalya’da 1.772 euro alıyor ortalama bir emekli, Türkiye‘de 363 euro. Yine İspanya’da 1.843 ve Yunanistan’da 2 bin Euro civarında emekli maaşı ödeniyor. CHP, emekliye zam dediğinde kaynağı soruluyor. Peki siz seyyanen 100 lira zam yapıyorsunuz emeklilere. Bunun kaynağı nerede? Bütçeden karşılayacaksınız. Ayrıca emeklilere yapılacak zamların gıda enflasyonu oranında yapılması gerekir.” SSK ve BAĞKUR emeklilerine Temmuz ayı ödeme döneminde yapılacak artıştan sonra, 1000 lira ve altındaki gelir ve aylıklara 100 lira, 1000 liranın üzerindeki gelir ve aylıklara da 1100 lirayı geçmeyecek şekilde seyyanen zam yapılacak.

10 YILDA 20 MİLYON KİŞİ SINAVA GİRDİ

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, emeklilere verilecek zam oranının beklentinin çok altında ve açıkça seçime dönük yatırım olduğunu belirtirken işsizlik sorununun ise hükümet tarafından görmezden gelindiğini söyledi. Seçer, Türkiye’de en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirterek, son on yılda 20 milyon kişinin KPSS sınavına girdiğini ve bu süre zarfında da 611 bin kişinin memur olarak atandığını kaydetti. KPSS zorunluluğu olmayan istisnai kadrolara da işaret eden CHP’li Seçer, asıl sıkıntının burada yaşandığını ifade etti. AKP iktidarı boyunca bu istisnai kadrolara, (KPSS zorunluluğu olmayan) liyakata, tecrübeye bakılmadan, insanların hakkı gasbedilerek yandaşların atandığını söyledi. Bütün bu gerçekler dururken Başbakan tarafından maaşı 1000 TL’nin altındaki emekliye 100 TL’lik seyyanen zammın gündeme getirildiğini anlatan Vahap Seçer şu ifadeleri kullandı: “Son üç ayın enflasyon oranı yüzde 3 civarında. 2015 yılının, ilk altı ay için emeklilere yapılan zam 2,32 civarında. Çalışanlara Hükûmetin öngördüğü altı aylık zam oranı yüzde 3 civarında. Yani Türkiye’de ocak, şubat, mart, üç aylık süreç içerisindeki enflasyon oranı emeklilere yapılan altı aylık zammın üzerine çıkmış, emekliler zaten o zammı ilk üç ayda yemiş.”

GÜLER YILMAZ

Etiketler: