Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Adliyeye VİP güvenlik önlemi
Adliyeye VİP güvenlik önlemi

Adliyeye VİP güvenlik önlemi

İstanbul Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesinin arından adliyede adeta “VIP” güvenlik önlemleri hayata geçiyor. Avukat, hakim ve savcıların da aranarak adliyeye alınmasının ardından, Başsavcılığın gün içinde ekstra korumalı bir sisteme geçeceği öğrenildi. Uygulamanın ilk adımları atıldı bile. Buna göre, hakim savcıların bulunduğu kat ve koridorların girişlerine çipli kart okuma sistemi için düzenekler yerleştirildi. Asansör, A,B,C ve D blok girişlerine de kart okuma cihazları takıldı.

RANDEVU SİSTEMİ GELİYOR

Alınan bilgilere göre, uygulama hayata geçtiğinde, adliye çalışanlarına şahsa özel kartlar verilecek. Bu kartlar sayesinde katlara giriş ve çıkışlar sağlanacak. Artık isteyenler, hakim ve savcılarla eskisi gibi “çat kapı” görüşme yapamayacak. Görüşme talep edenler için randevu sistemi geçerli olacak. Hakim savcılarla görüşmek isteyen kişiler önce randevu alacak, kabul edilmeleri durumunda, turnikelerden geçecek.

ÖN BÜRO SİSTEMİ

Uzun zamandır dillendirilen “ön büro” sisteminin de kullanılması planlanıyor. Bu kapsamda, hakim ve savcılarla görüşmek için randevular ön büro çalışanlarından alınacak, gerekli görüldüğü takdirde hakim ve savcılarla görüşme sağlanacak. Uygulamanın yakın zamanda hayata geçmesi bekleniyor.

AYSUN YAZICI

Etiketler: