Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » AKP kurucusundan bomba gibi sözler:HDP’yi destekleyeceğim
AKP kurucusundan bomba gibi sözler:HDP’yi destekleyeceğim

AKP kurucusundan bomba gibi sözler:HDP’yi destekleyeceğim

AKP’nin kurucularından ve eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde aday olmayacağını belirtti. Seçimde Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) destekleyeceğini söyleyen Fırat, “HDP, Türkiye’nin ‘ana muhalefet partisi’ olabilir” dedi.

Rûdaw’a konuşan Fırat, aday olmaya niyeti olmadığını belirterek,“Hem sağlığım buna elvermiyor, hem de AKP’den siyaset yapmış biri olarak oradan ayrıldıktan sonra başka bir partiden aday olmayı uygun bulmuyorum. Bunun için HDP’den aday olmayacağım.Teklif gelmedi, gelirse de düşünmüyorum. Ama seçimlerde HDP’ye elimden gelen her türlü yardımı yapacağım” şeklinde konuştu.

Fırat, HDP’nin barajı aşması gerektiğini ifade ederek, “Türkiye’de demokrasi ve özgürlüklerin emniyeti için HDP’nin barajı aşması lazım. Aday değilim ancak partiye katılabilirim” dedi.

PARTİ OLARAK GİRME KARARINI DESTEKLİYORUM

HDP’nin bağımsız adaylarla değil de yüzde 10 barajına karşın parti olarak seçimlere girme kararını da olumlu karşılayan Fırat, HDP’ye şu tavsiyelerde bulundu:

“HDP’nin bir Türkiye partisi olması lazım. Sadece belli bölgelerde değil bütün Türkiye’de örgütlenmeli ve siyaset yapmalı. Sadece Kürtler’in değil, bütün halkların demokratik özgürlüklerini korumayı birinci plana alması lazım. Toplumu temsil eden insanlara teklif götürmeleri lazım. Mesela neden bir başörtülü hanım ya da sakallı biri neden milletvekili olmasın?”

Fırat, HDP’nin barajı aşacağını kaydederek, demokrasiden yana olan tüm kesimlerin, “AKP’nin HDP ile sınırlandırılabileceği” umuduyla HDP’ye oy verecekleri tespitinde de bulundu.

ANA MUHALEFET PARTİSİ OLURLAR

Fırat, HDP’nin barajı aşması için 6-7 Ekim olayları gibi “provokasyonların” olmaması gerektiğini de belirterek, “Barajı geçtikten sonra bu çizgilerinde samimi olduklarını gösterirlerse anamuhalefet olurlar” diye konuştu.

İSTEDİĞİ DİKTATÖRLÜK

Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu:

“Erdoğan’ın kafasında olan şey başkanlık sistemi değil. Bir hukukçu olarak istenen AKP’nin istediği başkanlık sistemine baktığımız zaman bunun bir diktatörlük olduğunu görüyorum”

Etiketler: