Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » AKP’de Osman Can bombası…Ortalık karışacak…’HDP’nin barajı geçmesi…’
AKP’de Osman Can bombası…Ortalık karışacak…’HDP’nin barajı geçmesi…’

AKP’de Osman Can bombası…Ortalık karışacak…’HDP’nin barajı geçmesi…’

AKP İstanbul 1. Bölge adayı Prof. Dr. Osman Can, hükümet kanadından gelen ‘HDP’nin barajı aşmaması gerektiği’ yönündeki açıklamaların aksine, “HDP’nin parlamentoya girmesinde demokratik açıdan yarar var” derken, başkanlık sistemine toplumsal desteğin ise yüzde 43-45 seviyesinde olduğunu söyledi.

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Prof. Dr. Osman Can, Genel Seçim öncesinde, Türkiye ‘nin gündemindeki tartışmaları Sputnik (Rusya’nın Sesi) internet portalı için değerlendirdi.
Önde gelen anayasa hukukçularından olan Osman Can, Gülen Cemaati’ne yönelik operasyonların ve yargı alanında atılan adımların ‘tamamen demokratik’ olarak nitelendirilemeyeceğini söylerken, bu durumun Türkiye’nin anayasal düzeninin ideolojik olarak kurgulanmasında aranması gerektiğini belirtti.
Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi Türkiye’de uzun yıllar tartışılan davaların, büyük mağduriyetler yarattığını ifade eden Can, ‘yargıdaki militan unsurların’ temizlenmesiyle, bu mağduriyetlerin giderilebileceğini ve ‘normalleşme’nin sağlanabileceğini belirtti. Can, hükümetin normalleşmeyi sağlayabilmek için Ağır Ceza Mahkemeleri’ni kaldırmak gibi pek çok adım attığını kaydederken, “Laf olarak birilerinin sürekli çıkıp piyasaya bol bol özür dilemelerini mi bekliyoruz yoksa yapılan haksızlıkların giderilmesine yönelik adımların mı atılmasını bekliyoruz. Haksızlıkların giderilmesi için gerekli adımlar atıldı ve bu davalar çöktü” dedi.
HDP’NİN BARAJI AŞMASI
Can, hükümet kanadından gelen ‘HDP’nin barajı aşmaması gerektiği’ yönündeki açıklamaların aksine, HDP’nin barajı aşmasında demokratik açıdan yarar gördüğünü söyledi. “AK Parti adayı olarak, mecliste çoğunluğu sağlayabilecek imkan neyse, onun gerçekleşmesini isterim” diyen Can, yüzde 10 seçim barajının demokratik olmadığını belirtirken, Kürtlerin tamamının HDP’li olmadığına dikkat çekti ve şunları söyledi:
“Kürtler adına temsiliyetin sadece HDP’ye ait olduğu yanılgısından kurtulmamız gerekiyor. Ama Kürt siyasal hareketi olduğu doğrudur. Dolayısıyla siyasal bir hareket olduğu için de parlamentoda temsil edilmesinde yarar var. İster HDP barajın içinde olsun, ister dışında olsun. Bir an evvel bu sorunun çözülmesi gerekiyor.”

Söyleşinin tamamı için tıklayın

Etiketler: