Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » AKP’den HDP’ye geçen Kürt aşiretler ilk kez konuştu…’Erdoğan ve Kobane hakaretleri”
AKP’den HDP’ye geçen Kürt aşiretler ilk kez konuştu…’Erdoğan ve Kobane hakaretleri”

AKP’den HDP’ye geçen Kürt aşiretler ilk kez konuştu…’Erdoğan ve Kobane hakaretleri”

Genel seçimlere sayılı günler kala HDP’nin yükselişi sürüyor. AK Parti’nin çözüm sürecine ilişkin geri adım atması, Erdoğan’ın “Kobani düştü, düşecek” açıklaması AKP’li Kürt seçmen de kırılma noktası olarak görülüyor.

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere sayılı günler kala liderlerin seçim meydanlarında kıyasıya mücadelesi sürerken, ülkenin batısından beklenmedik bir ilgi ile karşılanan HDP’ye Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden de geçişler başladı. Diyarbakır, Batman, Van, Mardin, Adıyaman, Malatya ve Şanlıurfa başta olmak üzere aşiretler kitleler halinde HDP’ye katılım sağlıyor. Bu güne kadar Kürt siyasal hareketine mesafeli olan birçok aile başta olmak üzere bölgede daha önce AKP ve CHP’de siyaset yapanlar HDP’ye geçmeye başladı. Geçiş yapanların ilk defa HDP’ye destek vermesi, bölgede dengeleri değiştireceğe benziyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kobani düştü düşecek’ ve çözüm süreci ile ilgili ‘Masa yok’ açıklamaları bardağı taşıran son damla olarak görülüyor. Ak Partiye bu güne kadar destek verip hayal kırıklığı yaşayan seçmen, 17 Aralık operasyonlarını da yakından takip ediyor. Ayakkabı kutularındaki para ve yolsuzluk iddialarına ilişkin ise, “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” söylemi ile yolsuzluğun üzerine gidilmemesinden şikayet ediyor. Tüm nedenler, AKP’den kopuşları hızlandırıyor.

BİZ ÜÇ SİLAHŞÖRÜZ

En son Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi Belediyesi’nin AKP meclis üyeleri Mürsel Kaymak, Mehmet Alma ile Recep Güler, aileleri ile birlikte DBP-HDP’ye geçti. Meclis üyeleri, istifa gerekçelerini ve neden HDP’ye geçiş yaptıklarını TARAF’a anlattı. Kendilerini esprili bir dille, “Bizler üç silahşörüz” sözleri ile tarif eden meclis üyelerinden Recep Güler başlıyor anlatmaya. Diyarbakırlı olan Recep Güler, 30 Mart yerel seçimlerinde AKP’den seçilmiş. İlk başta AKP’nin barışı getireceğine inandığını anlatan Güler, “Çözüm süreci ile ilgili bir adım atıldı, ama şimdi geri adım atıldı. Barışla ilgili vaatler yerine getirilmediği için istifa ederek HDP’ye geçtik” diyor. Sadece ferdi olarak kendisinin değil, aile olarak HDP’yi destekleme kararı aldıklarını anlatan Güler, kendisinde tam kırılmanın Cumhurbaşkanının ‘Kürt sorunu yoktur’ açıklaması olduğunu ifade etti.

KOBANİ KIRILMA NOKTASI OLDU

Bu güne kadar ailece AKP’ye destek verdiklerini anlatan Mürsel Kaymak, babasının AKP kurucu üyeleri arasında olduğunu söyledi. AKP’nin politika değişikliğine giderek, barışla ilgili adım atmadığını belirten Kaymak, partisi ile yollarını ayırma sürecini şu sözlerle anlattı: “2002-2008 arasındaki Erdoğan’la şu andaki Erdoğan arasında çok fark var. Roboski başlı başına bir suçtu. Hükümet tarafından bunun aydınlatılması gerekiyordu. Şahsen benim rahatsız olduğum başka konu Kobani meselesiydi. Cumhurbaşkanı ‘Kobani düştü düşecek’ açıklaması yaptığında ben Kobani’deydim. Hükümet, insanların orda ne işi var diye soruyordu. Ben cevap vereyim, bizim orada olmamızın nedeni YPG ve YPJ bizi görüp cesaret alsın ve motive olsun diyeydi.. Kobani’de bir trajedi yaşanıyordu. Kobani’deyken, düştü düşecek açıklaması bende kırılma noktasıydı. O an istifa etseydim, ‘Bunlar haindir, gelmiş içimize girmiş’ deyip polemik yaratılacaktı. Biz arkadaşlar olarak istifa etmek için uzun süre bekledik, sabrettik ve sonunda o an geldi.”

İSTİFALAR SÜRECEK

İstifaların kendileri ile sınırlı olmadığını anlatan Kaymak, başka arkadaşlarının da başka istifalarında olacağını söyledi. AK Parti’nin bölgeden çözüm süreci nedeniyle oy aldığını hatırlatan Kaymak, son çıkışlarla iktidarın oy kaybettiğini söyledi. Kaybeden iktidarın seçimden bile vaz geçebileceği uyarısında bulunan Kaymak, “Bölgede yaptıkları mitingleri gözlemlediğimizde, HDP barajı kolaylıkla aşabilecek düzeyde olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde düşük katılımın olduğunu hatırlatan Kaymak, miting sonrası ilçede toplantı yaptıklarını belirterek, “Diyarbakır mitinginde polis, memur ve dışardan gelenler vardı. O mitinge hiçbir Diyarbakırlı katılmadı. İlçede konuyu tartışırdık. AK Parti’nin mitinglerinde neden katılımın az olduğunu sorduğumuzda İlçe ‘Biz karışmadık, organizasyonu valilik yaptığı için böyle oldu’ cevabını vererek durumu izah etmedi. Aslında o miting düşüşün en somut göstergesiydi” dedi. Geçişlerin sembolik olmadığını, HDP’ye olan ilginin ise artarak devam ettiğini anlatan Kaymak, “80 yaşında amcam Tayip Erdoğan’ı çok seviyordu. Seçimlerden kimse onun korkusundan sandıklara gidemezdi. O bile tiksinmiş durumda. Ona tapan bir insan değişmişse, Kürt halkının değişmemesi için nedeni çok. AKP, Diyarbakır da yüzde 20’yi bulmaz inanılmaz bir kırılma ve kızgınlık var” şeklinde konuştu.

“13 YIL AKP’YE ÇALIŞTIM AMA YANILDIM”

AKP için 13 yıl boyunca çalıştığını, ailesinden bu güne kadar başka partiye oy gitmediğini anlatan Mehmet Alma, Abdulkadir Aksu’nun köyünün kendilerinde olduğunu anlattı. Ailece bu güne kadar Kürt partisine oy vermediklerini anlatan Alma, “Benim tabanımda aile reisimiz kim derse, ona oy verilir. Şu anda babamda AK Parti’ye ‘Oy vermiyorum’ diyorsa bu iş bitmiştir. Ailem ve çevrem de HDP’ye destek verecek” dedi. Cumhurbaşkanının, “Dolmabahçeyi yanlış buluyorum, masa yok” demeseydi oy kaybının olmayacağını belirten Alma, “Hep doğrudur diye inandım. Erdoğan’ı beğeniyor ve inanıyordum. Sanki zulümden kurtulacaktı halkımızı. Barış süreci iyi gitti ve birden durdu. Niye böyle oldu diye düşünmeye başladık. Barışa kimin dürüst olacağını tartınca Erdoğan diyor ki;” Barış masası yoktur”, HDP dört elle masaya sarılmış devrilmesin diyor, AKP tekmeleyip deviriyor” dedi.

HDP’YE GEÇEN AŞİRETLERDEN BAZILARI

Batman’ın Beşiri ilçesinin en büyük ve kalabalık aşireti olan Alika Aşireti üyeleri, HDP’ye geçtiklerini duyurdu.

Batman’ın en büyük aşireti sayılan Raman aşireti, düzenlenen program ile HDP’ye katıldı. Bölgede 20 bin oy kitlesine sahip olan Raman Aşireti, HDP’ye yürüyüş yaparak geçti.

Mardin’in Ömerli ilçesinde bulunan Şindioğlu aşireti 10 bin kişilik mensubuyla HDP’ye katıldı.

Van Başkale İlçesi’nde yıllardır AKP teşkilatını yöneten aileler de istifa ederek yürüyüş yapıp HDP’ye katıldı.

Urfa’nın Suruç ilçesinin beş büyük aşireti olan; Erdoğan, Kılıçaslan, Kalkan, Şahin ve Boydan’lar düzenledikleri yürüyüşle HDP’ye geçti.

Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden Rişvan aşiretinden 12 bin kişi, yine toplu yürüyüşle HDP saflarına geçti.

 

BAHAR KILIÇGEDİK

Etiketler: