Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » AKP’ye ‘Semah’ tokadı..YSK o sahneyi reklamdan çıkarttı!
AKP’ye ‘Semah’ tokadı..YSK o sahneyi reklamdan çıkarttı!

AKP’ye ‘Semah’ tokadı..YSK o sahneyi reklamdan çıkarttı!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün talebi doğrultusunda karar verdi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 2 gün önce Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na, AKP’nin “AK Parti #CanımTürkiyem 2015 Reklam Filmi”ndeki “semah bölümü”nün çıkarılması için başvuruda bulunmuştu.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre; Yüksek Seçim Kurulu, bugün aldığı kararla AKP’nin seçim reklamından ‘semah’ bölümünün çıkarılmasına karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun kararında, “AK Parti Canım Türkiyem 2015 Reklam Filmi’nin 134 ile 139. saniyeleri arasında “Semah bölümü” 298 sayılı Kanun’un 58. maddesinde yer alan ‘Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibarelerin bulundurulması yasaktır” hükmüne aykırı olduğu nedenle, 298 sayılı Kanun’un 58. maddesine göre gerekli incelemenin yapılması ve reklam filminde yer alan ilgili bölümün çıkarılmasının istenilmesi üzerine, ilgili (b)’de kayıtlı Kurulumuzun 30/05/2015 tarihli ve 2015/1084 sayılı kararı ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin itiraza konu “AK Parti Canım Türkiyem 2015 Reklam Filmi” propaganda yasakları kapsamında kaldığından söz konusu reklam filminden ‘Semah’ bölümün çıkarılmasına karar verilmiştir” denildi.

Etiketler: