Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » AKP’ye Diyarbakır şoku…Belediyenin AKP’li üyeleri istifa edip DBP’ye geçti !
AKP’ye Diyarbakır şoku…Belediyenin AKP’li üyeleri istifa edip DBP’ye geçti !

AKP’ye Diyarbakır şoku…Belediyenin AKP’li üyeleri istifa edip DBP’ye geçti !

 

Diyarbakır’da, AKP’li 3 Yenişehir Belediyesi Meclis Üyesi aileleriyle birlikte DBP’ye katıldı. DBP il binası önünde yapılan geçiş törenine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Yenişehir Belediye eşbaşkanları Selim Kurbanoğlu ve Ülkü Baytaş, HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek’in yanı sıra DBP’ye geçen meclis üyeleri yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

KATILIM LAR BİRLİĞİ YÜKSELTİYOR

Geçiş töreninde bir konuşma yapan Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Selim Kurbanoğlu, geçmişte farklı alanlarda politika yürüten şahsiyetlerin DBP çatısı altında bir araya gelmesinin seçimlerde de barajların aşılması noktasında büyük katkı sağlayacağını söyledi. DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Kürt halkının birliği için bu katılımın çok önemli olduğunu belirterek, bu tarihi süreçte böylesi katılımların kendilerini onurlandırdığını söyledi.

HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, DBP’ye katılan meclis üyelerine “Evinize hoş geldiniz” diyerek, bu birliktelikle 7 Haziran’dan itibaren bir bütün olarak Türkiye’yi yeniden inşa edeceklerini söyledi.

BARIŞ İÇİN TAŞIN ALTINA KOYDUĞUMUZ ELİMİZ EZİLDİ

AKP’den istifa eden Mehmet Alma, Recep Güler ve Mürsel Kaymak adına konuşan Recep Güler, istifa gerekçelerini şu şekilde sıraladı: “Biz bu yola çıkarken, bu çatının altına girerken, doğru, ilkeli, barışçıl ve bu bölgeye barış ve refah getirecek bir siyasi oluşum olduğunu düşünerek girdik. Şahsi hiçbir menfaat gözetmeden elimizi taşın altına soktuk. Barışı ve huzuru beklerken elimizin taşın altında ezildiğini fark ettik. Fark ettiğimiz anda da bu teşkilatın artık gerçek anlamda demokrasi ve insanların haklarını sömürdüğünü anlayıp, bu siyasi çatının altında kalmanın halkımıza ve bölgemize bir fayda getirmeyeceğini anladığımız için, ben ve arkadaşlarım istifa etme kararı aldık. Şunu belirtmek isterim ki almış olduğumuz kararda hiç kimsenin bir baskısı bulunmadığını ve kendi öz irademizle geçiş yaptığımızı beyan ederiz. Girmiş olduğumuz bu yeni yolda halkımız ve bölgemiz için çalışacağız.”

AKP’Lİ VEKİLLERE DBP’YE KATILIN ÇAĞRISI

Güler, açıklamasında AKP’den önceki dönemlerde milletvekili olan Sebgetullah Seydaoğlu’na da çağrıda bulunarak, kendisini de bu çatı altına görmek istediklerini belirtti. Yapılan konuşmaların ardından DBP’ye geçenlere belediye ve parti eşbaşkanları tarafından rozet takıldı.

REMZİ BUDANCİR/TARAF

Etiketler: