Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Anayasa Mahkemesi’nden flaş karar
Anayasa Mahkemesi’nden flaş karar

Anayasa Mahkemesi’nden flaş karar

Ön seçim sonucuna göre, CHP’den İzmir 2. Bölge 6. sıradan milletvekili adayı olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Atila Sertel’in adaylığı Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan itiraz sonucu düşürülmüştü.

 

YSK gerekçesinde Sertel’in Basın İlan Kurumu’nun Genel Kurulu’na katılmasını gerekçe göstermişti. Serter, AYM’ye başvurarak, hak ihlallerinin tespit edilmesini 2. Bölge 6. sıradaki milletvekili adaylığı için geçici tedbir kararı verilmesini istedi.

 

Milletvekili kesin aday listeleri bugün saat 17.00’de kesinleşti ve Sertel’in adaylığı düşürülse de AYM dosyayı esastan görüşme kararı aldı.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Hukuk Müşaviri, İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Sertel’in avukatı Murat Ergün, AYM’nin verdiği kararın YSK’yı bağlayacağını, talepleri haklı bulunursa Sertel’in 6’ncı sıra adaylığına döneceğini öne sürdü.

 

Balyoz Davası’nda sanık avukatı olan, Yargıtay’dan kesinleşmiş mahkumiyet kararını bozdurduklarını hatırlatan Ergün şu açıklamayı yaptı:

 

“YSK’nın kararları kesindir deniyor. Benim hukuk anlayışıma göre zaten kesin olduğu için Anayasa Mahkemesi bakabilir. AYM esastan incelemeye geçti. Bu, bizim talebimiz kabul edilecek anlamına gelmez, ancak şu ortaya çıkmış olur; AYM başvuru dilekçemizin eklerini hukuka uygun ve yeterli bulmuştur. ‘AYM, YSK kararlarına bakmaz’ diye ortaya atılan karşı görüş de çürütülmüş oldu. AYM toplanıp ‘Biz YSK kararlarına bakmıyoruz’ demedi. Eğer AYM taleplerimizi haklı bulursa Türkiye tarihinde bir ilk olacak ve milletvekili seçim sıralaması mahkeme kararıyla değiştirilecek. Bu hukuki yorum üzerine açılmış bir davadır. Bu dava, ‘Her şey bitti kader böyleymiş’ denilen bir aşamada adaletin tecellisini sağlayamayan hukuk, hukuk değildir anlayışı ile açılan bir davadır. İlk olduğu için Türkiye’de çok şeyin değişmesine neden olabilir. Taleplerimizi haklı bulmazsa hangi sebeple haklı bulmadığı da önemli. AYM ‘haklı’ derse YSK kararları yargı denetimine girmiş olur. Olumsuz çıkarsa AİHM’ne gideceğiz.”

 

DHA

Etiketler: