Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Araplar temsiliyet istiyor
Araplar temsiliyet istiyor

Araplar temsiliyet istiyor

Anadolu Arapları Derneği Mardin İl Başkanı Mehmet Şerif Akbacı, Arapların kendi kimlikleri ile TBMM’de olmaları gerektiğini söyledi. Herhangi bir partiye yakın durmadıklarını belirten Akbacı, ancak HDP ile görüşmelerin devam ettiğini, temsiliyet verilmesi durumunda HDP’ye destek verebileceklerini söyledi. 2009 yılından beri Türkiye genelinde örgütlenme çalışmalarını sürdüren ve birçok ilde şubeleri bulunan Anadolu Arapları Derneği seçime hazırlanıyor. Kendi kimlikleri ile TBMM’de temsiliyetlerinin bulunmamasından şikayet eden Anadolu Arapları Derneği Mardin İl Başkanı Mehmet Şerif Akbacı, tüm siyasi partilere aynı mesafede durduklarını, ancak HDP il sık sık görüştüklerini anlattı. Arap’larında Anadolu’da asimilasyona maruz kaldığını belirten Akbacı, şu anda taleplerin karşılanması noktasında HDP söyleminin diğer partilerin ilerisinde olduğuna dikkat çekti.

HDP DİĞER PARTİLERİN İLERİSİNDE

Türkiye genelinde yaklaşık 8,5 milyon Arap’ın yaşadığını ifade eden Akbacı, Arapların Güneydoğu’dan sonra en yoğun yaşadıkları yerlerin Hatay, Mersin, Adana ve İstanbul olduğunu söyledi. 8,5 milyon Arap’ın mutlaka Meclis’te temsiliyetinin olması gerektiği vurgulayan Akbacı, bunun için siyasi partilerle görüşmeler yaptıklarını anlattı. Şu ana kadar kendileri ile en çok HDP’nin irtibata geçtiğini, ardından ise AK Parti’nin geldiğini vurgulayan Akbacı, kendi kimlikleri ile siyaset yapma hakkının tanınması noktasında HDP söylemin diğer partilerin ilerisinde olduğunu söyledi. MHP dışında, CHP başta olmak üzere diğer siyasi partiler ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Akbacı, “HDPnin taleplerimizi sağlamak için çaba gösterdiğini görüyoruz. Ancak şu anda netleşmiş bir ittifak yok. Taleplerimiz fiiliyata döküldüğü zaman karar vereceğiz. Temsiliyet hakkının verilmesini ve bunun fiiliyata dökülmesini bekliyoruz. Şu anda herhangi bir parti mensubu ve taraftarı değiliz. HDP ya da AK Parti temsiliyet verirse ittifak kurarız. Ancak verilecek temsiliyet sayısı da bunu etkiler” diye konuştu. Anadolu’da yaşayan Arap nüfusunun giderek kendi etnik kimliklerinden uzaklaştığını ifade eden Akbacı, Araplarında asimilasyona maruz kaldığını söyledi. “Batıda yaşayan bazı Araplar kendini Türk, Doğuda yaşayanlardan bazıları ise kendini Kürt sanıyor” diyen Akbacı, “Biz artık bu asimilasyonun son bulmasını istiyoruz. Bu çerçevede örgütlenemeye çalıştık. Bizim şu anda herhangi bir partiyle ittifak yapmamız temsiliyet hakkımızın sağlanması ile mümkün olabilir” dedi.

“CHP’DE NEFRET SÖYLEMİ HâLâ HâKİM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara’da yaptıkları görüşmeyi de anlatan Akbacı, şöyle konuştu: “Kılıçdaroğlu ile Ankara’da görüştük. Kendisini şahsi olarak çok samimi bulduk. Ancak yetkinin kendisinde olup olmadığı konusunda şüpheliyiz. Söyledikleri ile yapacakları aynı olur mu bilmiyoruz. Kendisi çok samimi davrandı ancak partinin tabanına baktığımızda Araplara nefret durumu var. Ve sürekli oylarını Araplara hakaret ederek kazanma çabasındadırlar.”

REMZİ BUDANCİR

Etiketler: