Salı , 20 Ocak 2015
Anasayfa » Manşet » Arınç’tan Bakanlar Kurulu sonrası Cizre açıklaması
Arınç’tan Bakanlar Kurulu sonrası Cizre açıklaması

Arınç’tan Bakanlar Kurulu sonrası Cizre açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.

Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklamalarda bulunuyor.

Arınç’ın açıklamalardan satır başları şöyle:

Sayın cumhurbaşkanımızın bugün Bakanlar Kurulu toplantısına katılmıştır. Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’na toplantıya çağırma yetkisi vardır.

Toplantı öncesi Cumhurbaşkanı ile Başbakan bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız açılış konuşmasında hükümetin ve kendilerinin sadece millete hizmet amacıyla çalıştığını başka gayeleri olmadığını söyledi. Hükümetle uyumu bozmaya çalışan veya Cumhurbaşkanı ve hükümet arasında bir çekişme varmış gibi gösterenlerin yanlış iş yaptığını söyledi.

Sayın Başbakanımıza gayretli çalışmalarından dolayı sayın Cumhurbaşkanımız teşekkürlerini iletti. Güvenlik ve asayiş yönünden bir değerlendirme yapıldı. Küresel terör konusunda MİT müsteşarlığının bir değerlendirmesi oldu.

Ekonomik değerlendirme de yapıldı.Sayın Ali Babacan ve Nihat Zeybekçi’nin katkılarıyla bir sunum yapıldı. Bankaların göstermiş olduğu çalışmaları ve gelişmeleri grafikler şeklinde bizlere sundular.

Jandarma Genel Komutanımız ve Emniyet Genel Müdürümüz de toplantıya katıldı. İçişleri Bakanı güvenlik ve asayiş konusunda uzun bir sunum yaptı.

CİZRE’DE YAŞANANLAR ÇÖZÜM SÜRECİNİ DE İLGİLENDİRİYOR

Cizre’de yaşananlar gündemimizdeydi. Çözüm sürecini yakından ilgilendiriyor. Siyasi bir boyutu olabileceği düşünülüyor. 12 yaşında ölen masum yavrumuz ve diğer ölenler hepsi bizim için çok değerlidir. Konu üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Adli süreç var. Bir de idari soruşturmamız var. Cizre nüfusu çok yoğun olan bir ilçemiz. Cizre’ye daha çok polis ve araç takviyesi yapıldı. Bunun dışında süratle olaylara müdahale edilecek zırhlı araçlar olay yerine gönderildi.

Bunlar hepsi bir mesaj olabilir. Buralar bizim diyen bir eşkiya grubu varsa, bunları buradan uzaklaştırmak hükümetimizin görevidir. Cizre konusundaki hassasiyeti biliyoruz. Olaylarla ilgili sorumluların yargı önüne çıkarılması gayemizdir.

RUTİN OLMAYACAK

Müteakip Bakanlar Kurulu toplantımız 26’sında, her zaman olduğu gibi Başbakanlık’ta yapılacak. Cumhurbaşkanımız tekrar başkanlık yapmak isteğini söylerse Başbakanımız’la konuşarak karar vereceklerdir. Rutin olarak tekrarlanmayacak.

CHP’nin bütün sözcüleri başkanlık sisteminden bahsediyor. Parti sözcülerin ağzı pek çok şeye müsait, sayın Başbakanımızı hedefe koyuyorlar. Bugün Cumhurbaşkanımız halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanıdır.

Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri 1982 Anayasası’ndaki gibidir. Bu bir çelişki midir? 2007 yılında Sayın Abdullah Gül, Melis’te seçilmiş olsaydı, 267’nin arkasına sığınanlar insafa gelmiş olsaydı, anayasa değişikliği yapılmayacak cumhurbaşkanı Meclis tarafından seçilmeye devam edilecekti.

Meclis’i kilitleyip de halkın seçmesine yol açanların şimdi bundan şikayet etmeye hakkı yoktur. Cumhurbaşkanını halk seçmiştir ancak yetkileri anayasada belirtilen yetkilerdir. Yeni anayasanın yapılması gündeme geldiğinde halk buna evet derse söylenenlerin hepsi bu yeni anayasadan sonra mümkün olacaktır.

En doğrusunu Bahçeli yaptı, ‘Erdoğan’ın başkanlık etmesi anayasada vardır, bu yetkiye hiçbir şey söyleyemeyiz’ dedi.

Bir herkes kendi yetki ve sorumluluğu çerçevesinde hareket ediyor. Biz bu toplantıyı ilk defa yapıyor olsaydık 20 tane sual sormanız lazımdı. Ama bunu daha önce Turgut Özal 7 defa yapmış. O günün gazete haberlerinde bu adam başkan mı oluyor dememiş.

Sayın Demirel giderayak 4. defa başkanlık etmiş. Korutürk, Evren ve Cemal Gürsel için sorulmamış. Tayyip Erdoğan Anayasa’da 40 yıldır olan bir yetkiyi kullanıyor ve başkanlık mı ilan etti diye eleştiriliyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yetkisini kullanıyor ve Bakanlar Kurulu’na başkanlık ediyor.

Bir daha yapar mı? İsterlerse bunu Başbakan ile müzakere ederler. Belli zaman periyotları içerisinde olmasa da bunların kullanılma imkanı vardır. Bir başkanlığa giden yol gibi bir durum yok. Böyle saçmalıklarla uğraşmasalar daha faydalı olacak diye düşünüyorum.