Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Tsipras üzerinden Türkiye’deki laiklere çattı
Tsipras üzerinden Türkiye’deki laiklere çattı

Tsipras üzerinden Türkiye’deki laiklere çattı

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklamalarda bulundu.

Arınç’ın açıklamasından  satırbaşları:

Soru: Başbakan’ın güneydoğu ziyareti oldu. Toplantıda çözüm süreci ve ziyaretle ilgili değerlendirme oldu mu?

Cevap: kongrelere beraber katıldık. Sayın Başbakanımız görüşlerini burada aktardı. Buna ilave edecek fala bir şey yok. Çözüm süreci bütün ülkemizin meselesidir.

GÜNEYDOĞU’DAKİ ELEKTRİK SORUNU, BELEDİYELERİN BORÇLARI

Sadece bugün değil geçmişten gelen bazı borçlar var. Firmaların iyi niyetli yaklaşımı olduğunu biliyoruz. Ama kişi ya da kurumların bedelini ödememek gibi bir ısrarı var.

Toplam 255 milyon lira borç var bölgede. DEDAŞ’ın tüm çabalarına rağmen bu borçlar ödenmedi. Bunun üzerine DEDAŞ elektrikleri kesti ve belediyeler bir direnişe başladı. hoş olmayan görüntüler kamuoyunun gündemine geldi. Diyarbakır’da 87 milyon borçları bulunuyor belediyelerin. Şanlıurfa’da 76 milyon liralık borçlarla ilgili görüşmeler devam etmektedir. Şanlıurfa borçlarını iyi niyetle ödemeyi taahhüt etti.

Mardin belediyesiyle ilgili görüşmeler sürüyor. Mardin borcumuz borçtur ödeyeceğiz dediler. Siirt’te borçlar ödendi. Şırnak’ta 25 milyon borç var ama ödeme taahhüdü alındı. DEDAŞ bölgesinde herhangi bir elektrik kesintisi yoktur şu anda… Hiçbir şey ödemem denirse bu doğru değil yasalar da buna izin vermiyor.

YURTDIŞINDAKİ TÜRK OKUlLARIYLA İLGİLİ SON GELİŞMELER

Bu konu sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız tarafından da zaman zaman dile getiriliyor. 15-20 yıldan bu yana dünyanın değişik yerlerinde Türk okulları denilen okullar var. Ben bunların bazılarını ziyaret etmiştim. Bir ay kadar önce Kuveyt’e gittim. Yine Milli Eğitim bakanlığımıza bağlı okullar vardı. Bunlar daha çok Türk yurttaşlarımızın çocuklarına eğitim vermek için açılmış okullardır. Belki önümüzdeki hafta bu konudaki çalışmalarımız sonuçlandırmış olacağız.

Bir defa yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların desteğiyle açılmış okullardır. Yurt dışındaki bu okullar Türkiye aleyhine çalışmalar yapıyor mu araştırılması yapılıyor. Şirket ya da dernek şeklinde o ülkede açılan ticari amaçlı okular var. Bunların her birine müdahale etmek hukuki olarak mümkün değil. Yapacağımız çalışma hukuk çerçevesinde olması gerekir. Şirketlerin devralınması ya da satın alınması suretiyle bu okullarda eğitimi devam etmesi olabilir. Yeni kurulacak okulları bir vakıf olarak düşünüyoruz. Gönüllük esasına göre…

BEDELLİ ASKERLİKTE 1 OCAK’TAN SONRA DOĞANLARIN TALEBİ

Bu bir kanun meselesiydi. 28 yaşından gün alanlar istifade edecekti. Şu ana kadar 125 bin civarı gencimiz istifade ediyor. O arkadaşlarımıza söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. 1 Ocak’tan sonra doğanlara sabır veya askere koşa koşa gitmelerini tavsiye ediyorum. AYM’ye bireysel başvuru diye bir şey geldi kulağıma. Onu da ihmal etmesinler.

IŞİD’İN KOBANİ’DEN ÇIKARILMASI

Yunanistan’da tahmin edilen sonuç çıktı. Ve seçimi kazanan partinin lideri dini olmayan bir merasimle görevi devraldı. Buy vesileyle laiklere de bir şey söyleyeyim ben de yeni öğrendim Yunanistan laik olmayan bir ülkeymiş. Komşumuz Yunanistan’ın laik olmadığını biliyorlar mıydı. Ateist bir başbakan ben böyle bir şey istemiyorum dediği için başpiskopos olmadan yemin etti dünya yıkılmadı. Görüyorsunuz demokrasi böyle şeyleri sorun yapmadan yoluna devam ediyor. Yeni, hükümetle işbirliğini gayret ettirmeye devam edelim.

Kobani’den haberler geliyor ancak tam noktasıyla teyit edilmiş değil. Son haberler IŞİD’in direncinin kırıldığı ve terk ettiği bilgileri geliyor.
Türkiye’nin o insanlara nasıl yardımcı olduğunu umarım hatırlarlar. Biz terör örgütlerinin masum halk üzerinde etkisinin azalmasını her zaman isteriz.