Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Avrupa Parlamentosu, seçimleri büyük bir heyetle izleyecek
Avrupa Parlamentosu, seçimleri büyük bir heyetle izleyecek

Avrupa Parlamentosu, seçimleri büyük bir heyetle izleyecek

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, muhalefet partileri CHP, HDP ve MHP’ye, 7 Haziran’daki genel seçimleri yakından takip edecekleri mesajını vererek, Türkiye’ye teknik uzman kadrosuyla birlikte geniş katılımlı bir heyet göndereceklerini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) edindiği bilgilere göre, Schulz, Türkiye’deki seçim için “kritik” ve “İnsanlar geleceğiyle ilgili karar verecek” değerlendirmesi yaptı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, iki günlük Türkiye ziyareti kapsamında Ankara’da temaslarda bulundu.

Schulz, dün ise Suriye sınırına geçerek, Kilis’teki çadır kampında incelemeler yaptı ve sığınmacılarla görüştü. Schuzl’un temasları, “Avrupa Parlamentosu Başkanı” Twitter hesabından da adım adım paylaşıldı.

Schulz, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başmüzakereci ve Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti.

Schulz’un, Başbakan Davutoğlu başta olmak üzere Hükümet ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, Türkiye tarafı mutlaka Avrupa Birliği müzakere sürecinde yeni fasıl açılması beklentisini dile getirdi. Meclis Başkanı Çiçek ise, Schulz’a, özellikle Türkiye adına Ermeni soykırımı iddiasıyla ilgili Avrupa Parlamentosu’ndaki girişimleri eleştirdi.

Schulz, muhalefet cephesinde ise CHP, MHP ve HDP ile Meclis’te buluştu. Schulz, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile gün içinde iki kez görüştü. CHP Genel Merkezi’nde önceki gün saat 21.00’de gerçekleşen ikinci görüşmeye, Schulz’un Avrupa Parlamentosu’nda “Sosyalistler&Demokratlar Grubu” üyesindeki ‘sosyal demokrat’ kimliği gerekçe gösterildi.

TÜRKİYE İÇİN ‘YARI-OTORİTER’ TESPİTİ

CHP’deki Schulz ile Kılıçdaroğlu görüşmesinde Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Aykan Erdemir de bulundu. Görüşmeye ilişkin CHP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Shulz ile Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmeden esprili şu diyalog paylaşıldı:
CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU
Kılıçdaroğlu: Merhabalar hoş geldiniz.
Schulz: Başbakan olduğunuzda da görüşme dileğiyle Haziran’dan itibaren.
Kılıçdaroğlu: Bu yorum güzel.
Schulz: Biz de ümit ediyoruz. Nasıl şu andaki durum?
Kılıçdaroğlu: Aday listelerimizi dün açıkladık. Son derece olumlu tepkiler alıyoruz. Çok güzel projeler hazırladık halkın önüne çıkmak için daha önce de ifade etmiştim.

Amerika’nın Sesi’nin edindiği bilgilere göre, basına kapalı bölümde, Türkiye’ye ilişkin endişeler gündemdeydi. Martin Schulz’un, basın ve ifade özgürlüğü ihlallerini yakından izlediklerini belirttiği Türkiye’deki tabloyu “yarı-otoriter rejim” ifadesiyle değerlendirmesi tespit etti.

ANKETLERE GÖRE AKP ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPACAK ÇOĞUNLUĞA ULAŞAMAYACAK

Türkiye’de otoriterleşme eğilimi gördüklerini belirten Schulz’un, bu noktada 7 Haziran Genel Seçimleri sonrasında hangi yönde bir anayasa değişikliği olacağı konusunda Avrupa’da endişe duyduklarını paylaştığı öğrenildi.,

Türkiye’deki seçmen tercihleriyle ilgili 30 Mart tarihli bir anket sonuçlarına göndermelerde bulunan Schulz’un, CHP’ye, “Seçimler ucu açık görünüyor. AKP’nin anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşamayacağınız düşünüyoruz” dediği kaydedildi.

Schulz, ayrıca Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerine “güvensizlik” duygusu hakim olduğunu ve bunun süreci zorlaştırdığı yönündeki görüşlerini de CHP ile paylaştı.

‘TÜRKİYE GELECEĞİNE VE AVRUPA’DAKİ YERİNE KARAR VERECEK’ YORUMU

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, dün HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Van Milletvekili Nazmi Gür ile de bir araya geldi.

Amerika’nın Sesi’nin edindiği bilgilere göre, Schulz ile HDP arasındaki görüşmede de seçim ana gündem maddesiydi. Kürt Sorunu’nun çözümü için AKP Hükümeti ile yürütülen müzakere süreci hakkında Demirtaş’ın görüşlerini dinlediği belirtilen Schulz’un, Avrupa’nın Kürt Sorunu’nda kalıcı barış beklentisini yinelediği öğrenildi.

KAOS YOLUNDA

Türkiye için “Avrupa Birliği ilişkilerini askıya almış” ve “kaos yolunda” gibi çarpıcı tespitler yaptığı kaydedilen Schulz, 7 Haziran’daki seçimler ise çok önemli gördüklerini ifade etti. Bu nedenle Avrupa Parlamentosu’nun her zamankinden farklı olarak teknik uzman kadrosuyla birlikte geniş katılımlı bir heyet ile seçimi izleyeceğini açıklayan Schulz’un, seçim sürecini tümüyle yakından takip ettiklerini dile getirdi.

Seçim için “kritik” ifadesini kullandığı belirtilen Schulz, Türkiye’nin seçimde başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasında tercih yapacağını ve bunun Avrupa’daki yerini de belirleyeceğini de söylediği öğrenildi.

Schulz’un, “İnsanlar geleceğiyle ilgili karar verecek” derken sonuçta Türkiye’nin de Avrupa’ya yakın mı, uzak mı kalacağı yönünde bir gelişme yaşanacağını vurguladığı belirtildi.

VOA

Etiketler: