Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Bakanlığa şikayet yağdı
Bakanlığa şikayet yağdı

Bakanlığa şikayet yağdı

Tarım Bakanlığı’na dört yılda 197 bin şikayet gelmesine rağmen Bakan Mehdi Eker bunlar hakkında bilgi vermedi. CHP’li Tanrıkulu konuyla ilgili soru önergesi verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına şikayet yağdı. 2010-2014 yılları arasında 197 bin 66 kişi bakanlığa başvurdu. Bakan Mehdi Eker şikayet konuları hakkında bilgi vermedi ‘çeşitli konular’ diyerek geçiştirdi. Bakanlığın kamu hizmetleri, haklarında usulsüzlük ve yolsuzluk nedeniyle soruşturma açılan personel, açılan ihaleler ile kazanan firmalar konusu CHP tarafından Meclis’e taşınarak bakan Eker’e soruldu. Ancak Tarım Bakanı bu konuların hiç birine cevap vermedi. Her soruda ilgili kanunları adres gösterdi. Üst düzey kadrolara yapılan atamalarda AKP ‘ye yakınlık konusundaki soruları da Bakan Eker görmezden geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu TBMM’ye Bakan Eker’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde beş yıl içinde Bakanlığa kaç şikayet geldiğini ve konularının neler olduğunu sordu. Eker şikayetlerin 197 bin 66 adet olduğunu belirterek ‘çeşitli konularda başvuru yapıldı’ dedi. Aynı dönemde kaç bakanlık personeli hakkında yolsuzluk ve usulsüzlük soruşturması açıldığına ilişkin rakam vermeyen Bakan, bu konuda işlemlerin ilgili kanun ve mevzuatlara göre yürütüldüğünü belirtti.

İHALELER SIR GİBİ SAKLANDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanı son beş yıllık dönemde düzenlenen ihale sayısını, tutarları, kazanan firmaları , mal ve hizmet yapım işi sayısı ve tutarlarını ise “sır” gibi sakladı. Konuya ilişkin soruları “Kamu İhale Kanunu ve bu Kanun kapsamındaki alt mevzuat hükümleri çerçevesinde, pazarlık usulü, açık ihale usulü ve doğrudan temin şeklinde eşit rekabet şartlarını sağlayacak şekilde gerçekleştirilmektedir” diye yanıtladı.

RAKAM VERDİ BİLGİ VERMEDİ

Sezgin Tanrıkulu, Tarım Bakanlığına personel alımı ve bunların AKP ile bağlantılarına ilişkin iddiaları da ayrı bir önerge ile gündeme getirdi. Bakanlığa ataması yapılan istisnai kadrolar ile üst düzey yönetici kadrolarına (müsteşardan daire başkanına kadar) yapılan atamalara işaret eden Tanrıkulu, Bu kişiler arasında eski AKP milletvekili ya da milletvekili adayı olup olmadığı veya AKP yöneticileriyle akrabalık bağı bulunup bulunmadığını açıklamasını istedi.

Tanrıkulu Bakan Eker’e “İstisnai kadrolara ataması yapılan ve daha sonra başka kurumlara nakil yoluyla atananların sayısı kaçtır? Bunların AKP ile bağlantısı nedir? KPSS puanıyla kaç kişi atanmıştır” diye sordu. Özellikle üst düzey atamalarda AKP ile olan bağlantılara ilişkin sorularda da suskun kalan Bakan Mehdi Eker, personel alımında ilgili kanun ve mevzuatları adres gösterdi. Bakanlığa bağlı kuruluşlarda geçen yıl sonu itibariyle (2014) toplam kadrolu personel sayısının 46 bin 213, toplam sözleşmeli personel sayısının ise 7 bin 119 olduğunu bildirdi. Bakanın verdiği bilgiye göre, 46 bin kişilik kadronun sadece 7 bini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki il ve ilçelere verildi. AKP iktidarı döneminde (2002-2014) KPSS puanına göre ise toplam 27.614 personel atandı, aynı dönemde kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere 2 bin 22 kişi de emekli oldu.

GÜLER YILMAZ

 

 

Etiketler: