Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Balyoz ve Ergenekon davalarını rehin aldı
Balyoz ve Ergenekon davalarını rehin aldı

Balyoz ve Ergenekon davalarını rehin aldı

Balyoz darbe planına ilişkin Çetin Doğan’ın da aralarında olduğu 236 sanık hakkında verilen beraat kararına İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcı vekilleri Abdurrahman Üşenmez ve Mehmet Aydın, temyiz dilekçelerinde, beraatin usul ve yasaya aykırı hükümler içerdiğini savundu.

Taraf yazarı ve muhabiri Mehmet Baransu ile Taraf’ın eski Sorumlu Yazı işleri Müdürü Murat Şevki Çoban hakkında “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haber nedeniyle 52 yıl hapis istemiyle dava açmasının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne yükseltilen savcı Mehmet Aydın ile Başsavcı vekili Abdurrahman Üşenmez’in bu kararıyla, davanın Yargıtay aşaması yeniden gündeme gelmiş oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz’la ilgili, “Hak ihlali var” kararından sonra yeniden görülen dava kapsamında, beraat kararlarına itiraz edilmesi ise, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. 17 Aralık’tan sonra Yalçın Akdoğan’ın “kumpas” sözleriyle başlayan yargılama sürecini “rehin tutma” diye tanımlayan Zirve davası avukatlarından Erdal Doğan, “AKP davaları kendisine rehin yaptı” dedi.

ÖNCE SAVCIYDI, SONRA AVUKAT OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bir dönem “savcısıyım” dediği davaların 17 Aralık’tan sonra “avukatı” olduğunu vurgulayan Erdal Doğan, şunları dile getirdi: “17 Aralık soruşturmasından sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon ve Balyoz gibi savcısı olduğu davaların avukatı oldu.

Bu davaların başından sonuna kadar bazı eksiklikler yaşandı. Bunu kabul etmek lazım. Örneğin, adil yargılanma konusunda her iki davada da eksiklikler gündemdeydi. Fakat, 17 Aralık’tan sonraki yargılama adil yargılanmaktan öte davalar siyasileştirildi. AK Parti, daha doğru bir ifadeyle Recep Tayyip Erdoğan, Balyoz ile Ergenekon davalarını kendisine bir rehin yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle bu davada yargılananları ve çevresindekileri, kendi isteği doğrultusunda davranmaları ve onları müteşekkil hale getirmek için bu davaları bir siyasi malzeme haline getirdi.”

“YARGITAY SÜRECİ DE SİYASİ”

Avukat Ergin Cinmen ise Ergenekon ve Balyoz davaların yürütülmesince ciddi hatalar yapıldığını söyledi ve “Bu davaların başlaması da bitmesi de siyasi yorumlarla açıklanabilir. Yargıtay süreci de siyasi değerlendirme kapsamındadır” dedi.

“SİYASİ BİR KOZ HÂLİNE GELDİ…”

Başsavcılığın, Balyoz’un beraat kararına itiraz etmesine de değinen avukat Erdal Doğan, “Başsavcılığın, Balyoz’un beraat kararına itiraz ederek temyiz başvurusunda bulunmasını hukuki olmaktan çok siyasi bir karar gibi görüyorum. Seçim öncesi bu tür davalara Zirve Yayınevi davasını da dahil edebiliriz. Bir hükümetin, yolsuzluk soruşturmalarının ardından bu davalara karşı tavrının bu kadar keskin bir şekilde değişmesini başka nasıl açıklayabiliriz? Ben, bu davaların hala siyasi bir malzeme ve koz olarak kullandığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

AYSUN YAZICI

Etiketler: