Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Bartholomeos: Şiddet, aklını kullanamayanların yöntemidir
Bartholomeos: Şiddet, aklını kullanamayanların yöntemidir

Bartholomeos: Şiddet, aklını kullanamayanların yöntemidir

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği davette konuşan Fener Rum Patriği Bartholomeos, bugün dünya ölçeğinde yaşanan terör faaliyetlerinin dinle ilişkilendirilmesini doğru bulmadığını belirterek, “Şiddet ancak Tanrı’nın lütfettiği aklı yeterince kullanamayanların başvurduğu yöntemdir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aziz Vouklos Günü için İzmir’e gelen İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos ile dünyanın pek çok yerinden gelen Ortadoks din adamlarını İnciraltı Wyndham Otel’de verdiği yemekle ağırladı. Geceye Bartholomeos ve çok sayıda metropolitin yanı sıra İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Prof. Hülya Güven, Mustafa Moroğlu, ilçe belediye başkanları din adamları ve İzmir protokolü katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bartholomeos ve onunla birlikte kente gelen din adamlarına teşekkür ederek, “Burada bulunduğunuz süre içerisinde umarım hoşça vakit geçirir ve misafirperverliğimizden memnun kalırsınız. Bu ziyaretin tüm inanç alemine, tüm dünyaya barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum” dedi.

ATATÜRK VE VENİZELOS’U HATIRLATTI

İzmir’de ayin icra ettikleri için teşekkürlerini sunan Fener Rum Patriği Bartholomeos, dünyada bulunan tüm dinleri kucaklayan yaklaşımların gelecekte başarılı olacağını söyledi.

Tüm toplumların tarihinde olduğu gibi Türk-Yunan tarihinde de yaşanan olayların her iki tarafta travmalara neden olduğunu belirten Bartholomeos, “Bu her iki ülkenin politikasını da etkilemiştir. Ancak henüz savaşın külleri tazeliğini korurken, Atatürk ve Yunan Başbakanı Venizelos’un gerçekleştirdiği anlaşmalar ve olumlu yaklaşımlar çok önemlidir. Bu geleceği geçmişin ipoteğinde tutmayan kompleksiz yaklaşımlar önemlidir” diye konuştu.

‘KEFENİN CEBİ YOK’

23 yıldır sürdürdüğü Patriklik görevi sırasında pek çok Müslüman ülkeyi ziyaret ettiğini kaydeden Bartholomeos sözlerini şöyle sürdürdü:

“Din adamları olarak farklılıkları Tanrı’nın bir hikmeti olarak görüp onları sevmek gerektiğine inanıyoruz. Hepimiz nasıl çıplak olarak dünyaya geldiysek, aynı şekilde çıplak olarak bu dünyadan ayrılacağız. Türkiye’de buna ‘Kefenin cebi yok’ diyoruz. Diğer taraftan şiddet ancak Tanrı’nın lütfettiği aklı yeterince kullanamayanların başvurduğu yöntemdir.
RESIMID_15447890

Sonu yoktur ve fayda sağlamaz. Bugün dünya ölçeğinde yaşanan terör faaliyetlerinin dinle ilişkilendirilmesini doğru bulmamaktayız. Birilerinin bu eylemleri bu şekilde lanse etmelerine karşı din adamları olarak müsaade etmemeliyiz. Din tarihte defalarca siyasi ve ekonomik emeller için kullanıldı maalesef. Bugün benzeri olayların tekrarlanmaması için din adamları el ele durmalıdır.”

İTO TİCARET TARİHİ MÜZESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Patrik Bartholomeos akşamki yemek öncesinde, İzmir Ortodoks Cemaati tarafından organize edilen ve İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda 6- 7 Şubat 2015 tarihlerinde düzenlenen Bilim Sempozyumu’nun ikinci gününde, İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen öğle yemeğine de katıldı, ardından Ticaret Tarihi Müzesi’ni gezdi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’tan müzeyle ilgili bilgi alan Bartholomeos, müzede bulunan anı defterini de imzaladı. Patrik Bartholomeos, anı defterine şunları yazdı:

“Tarihimizi, kültürümüzü, geçmişimizi yaşatmak önemli bir vazifemizdir. Bizden önce yaşamış olan nesillere karşı saygı göstergesi olmakla beraber, onların tecrübelerinden yararlanarak istikbalimize yön vermek açısından da bize faydası olmaktadır. İzmir Ticaret Odası’na bu güzel müzesi için tebrik eder, başarılar dileriz. Hayır dualarımızla.”

RESIMID_15447895

DHA

Etiketler: