Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Bölgede Öcalan’ın yakalanmasını protesto için kepenkler kapandı
Bölgede Öcalan’ın yakalanmasını protesto için kepenkler kapandı

Bölgede Öcalan’ın yakalanmasını protesto için kepenkler kapandı

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 16’ncı yıl dönümünü protesto etmek amacıyla Doğu ve Güneydoğu’daki bazı yerlerde esnaf kepenk kapattı.

HAKKARİ

Hakkari’de esnaf kepenk açmadı.

Şehir merkezinde sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sessizlik sürerken, nöbetçi eczane ve fırınların dışında bütün iş yerleri kepenk açmadı. Hayatın adeta durma noktasına geldiği ilde polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

TUNCELİ

Tunceli’de Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü sebebiyle kepenkler kapatıldı.  Sadece fırın ve eczanelerin sadece açık olduğu şehirde, güvenlik önlemleri artırıldı. Kepenk kapatma eyleminin, Seyit Rıza Parkı’nda düzenlenecek olan yürüyüşün ardından sona ereceği öğrenildi.

BATMAN

İmralı’da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın, Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 16’ncı yıl dönümü olan 15 Şubat nedeniyle Batman’da il genelinde esnafın kenpenk açmadığı görüldü. Fırın ve nöbetçi eczaneler dışında iş yerlerinin tamamen kapalı olduğu Batman’da geniş güvenlik önlemi alındı. Şehirde yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde esnafa tehditle kepenk kapattırdı. Sadece fırın ve eczanelerin kepenk kapatmadığı ilçede, sokaklarda vatandaşların da olmaması dikkat çekerken, Özel Harekât ve polis zırhlı araçlarının, kritik noktalarda nöbet tutarak devriye attığı gözlemlendi.

CİZRE VE SİLOPİ´DE 15 ŞUBAT GERGİNLİĞİ

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde Abdullah Öcalan’ın Türkiye’de getirilmesinin yıldönümünü protesto etmek için yapılan eylemlerde olaylar çıktı. Cizre’de bir polis koluna isabet eden cisimle, Silopi’de ise TOMA’ya atılan molotof kokteyli ile bir gazeteci yaralandı.

Cizre’de Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümünü protesto etmek amacıyla Nusaybin, Orhan Doğan, İdil, Yasef, caddeleri ile Otogar mevkisinde karayolunu bariyerlerle trafiğe kapatan yüzü maskeli gruplara polis müdahale etti.

Polisin tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale ettiği gruptakiler polise taş, ses bombası, molotof kokteyli ve havai fişek attı. Olaylar sırasında vatandaşların büyük kısmı evlerine çekildi. Polisler gruplara müdahale ederken, resmi kurum ve kuruluşların önünde zırhlı araçlarla önlem aldı. Cizre’deki olaylarda bir polis koluna isabet eden cisim ile yaralanarak Cizre devlet Hastanesine kaldırıldı. Polisin kolundan ne ile yaralandığı konusunda açıklama yapılmadı.

TOMA’YA ATILAN MOLOTOF GAZETECİYİ YARALADI

Silopi ilçesinde dar akşam saatlerinde 3’üncü cadde üzerinde toplanan yüzleri kapalı bir grup İpek Yolu üzerinde eylem yapmak istedi. Polisin izin vermediği grup, polis araçlarına taş ve molotof kokteyli attı. Polisin Tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi ile grup dağılırken, bu sırada güvenlik için bekleyen bir TOMA aracına arkadan yaklaşan bir kişi molotof kokteyli attı. Atılan molotof kokteyllerinden birisi TOMA’dan sekerek gazetecilerin görüntü aldığı yere düştü. Dicle Haber Ajanası muhabiri Nedim Oruç ayağına molotof isabet etmesi sonucu yaralandı. Oruç, götürüldüğü hastanede yapılan tedavisinin ardından taburcu oldu.

DHA/CİHAN

Etiketler: