Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Buldan ilk kez açıkladı…İzleme Heyeti neden kurulamadı…
Buldan ilk kez açıkladı…İzleme Heyeti neden kurulamadı…

Buldan ilk kez açıkladı…İzleme Heyeti neden kurulamadı…

Halkların Demokratik Partisi (HDP9 Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümet ve kendileri tarafından belirlenen İzleme Kurulu’ndaki bazı üyelerin değiştirilmesini istediğini, ancak bunun kabul görmediğini söyledi.

 

Buldan, yaklaşık 1.5 aydır İmralı’da tecrit uygulanan PKK lideri Abdullah Öcalan ile İzleme Kurulu ile birlikte görüşmeleri halinde KCK’nın silahsızlanma kongresini hemen toplayacağını da belirtti.

 

 

Çözüm süreci görüşmeleri kapsamında yaklaşık 1.5 aydır İmralı Adası’na gidemeyen HDP heyetinin Kandil’e yaptığı ziyarette yer alan Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Kandil’de yaptıkları görüşmenin detaylarını anlattı.
Buldan, Kandil’deki görüşmede de gündeme gelen İzleme Kurulu ile ilgili konuşurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzleme Kurulu’nda yer aldığı belirtilen isimlere müdahalede bulunduğunu ilk kez açıkladı.

 

 

‘İSTEDİĞİ İSİMLER LİSTEYE GİRMEYİNCE HOŞLANMADI’

 

 

Pervin Buldan, İzleme Kurulu’nda yer alacak isimlerin, hem hükümet yetkilileri ile hem de Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmelerde netleştiğini ifade ederek, şunları söyledi:

 

 

“Bu isimler bir şekilde basına sızdırıldı. İsimlerin kamuoyuyla paylaşılması ile birlikte Cumhurbaşkanı’nın bir itirazı oldu. Çünkü isimler hükümet ile Cumhurbaşkanı’nın değil, bizim, sayın Öcalan’ın ve devlet heyetinin üzerinde anlaştığı isimlerdi. Cumhurbaşkanı İzleme Kurulu içerisinde kendi istediği bazı isimlerin olmasını istedi ve listeye müdahale etmek istedi. Ancak bu kabul görmedi ve bir nevi kendisi listenin hazırlanmasında devre dışı kalmış oldu. Kendi istediği isimler listeye girmeyince bundan hoşlanmadı.”

 

 

‘İZLEME KURULU İMRALI’YA GİTMELİ’

 

 

Buldan, Abdullah Öcalan’a yaklaşık 1.5 aydır tecrit uygulandığını, heyetin adaya gitmesine izin verilmediğini de belirterek, bunun Kandil’de KCK yöneticileri ile yaptıkları görüşmede de gündeme geldiğini söyledi. Buldan, heyetin İzleme Kurulu ile birlikte adaya gitmesi gerektiğini kaydederek şöyle dedi:

 

 

“Biz İzleme Kurulu’nun adaya gidip görüşmeleri başlatmasını, aynı zamanda müzakereye geçiş tarihi olarak kabul ediyoruz. Sayın Öcalan da böyle ifade ediyor.

 

SİLAHSIZLANMA KONGRESİ
Bunun gerçekleşmesi halinde Dolmabahçe’de deklare edilen 10 madde, İzleme Kurulu şahitliğinde tartışmaya açılmış olacak. İzleme Kurulu ile adaya gitmemiz halinde KCK da silahsızlanma kongresini toplayacağını söyledi.”

 

Ferit ASLAN / DİYARBAKIR, (DHA) 

Etiketler: