Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Bülent Arınç: Gözü karalığın bu kadarına pes
Bülent Arınç: Gözü karalığın bu kadarına pes

Bülent Arınç: Gözü karalığın bu kadarına pes

 

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, tahliye kriziyle ilgili “Birinin hakim kılığına girerek karar vermesi gibidir. Akla zarar bir iş. Gözü karalığın bu kadarına da pes denir” dedi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. 7 Haziran genel seçimleri öncesinde son kez yapılan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç şu açıklamalarda bulundu:

“HSYK’nın ikinci dairesinin bir toplantı yapacağı ve bu hakimler hakkında bir karar alınıp alınmayacağı merak konusuydu. Toplantı devam ederken bu hakimler açığa alındı.

Sulh ceza hakimlerinin yetkisinde olan bir kararı asli ceza hakimi vermişse bu yok hükmünde bir karardır. Takip edilen yolun kumpasa dönüştüğü görülebiliyor. Hukuku kanunu açıp okuduğumuzda, bu yargı tarihinde ilk defa olmuştur.

Birinin hakim kılığına girerek karar vermesi gibidir. Akla zarar bir iş. Gözü karalığın bu kadarına da pes denir. Örnek bir olay olarak anlatılsa da yeri vardır. Bu olayın yargı içinde yaşanması utanç verdi. Pensilvanya talimatlı olduğu iddiaları konusunda yeterli bilgiye sahip değilim.

ERDOĞAN VE MUSTAFA AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI

KKTC varlığını yıllardan beri devam ettiriyor. Bu seçimlerin öncesini de varılan sonucu da biliyorum. Bu demokratik bir olgunluktur. Kendi bireysel iradeleriyle özgür haklarını kullanmışlardır. Biz Kıbrıs’ın içişlerine karışmayız. Seçimlere doğrudan veya dolaylı olarak karışmayız. Sonuçları dışarıda izledik. İçerideki gelişmeleri de takip ettik. Geçmişte de böyle olmuştur. İlişkiler, anavatan-yavruvatan benzetmesiyle değerlendirilmiştir.

Bundan kimsenin gocunmaması lazım. Ama sayın Akıncı’nın söylemlerine de müdahale edecek durumda değiliz. Akıncı Kıbrıs siyasetinde etkili olmuş bir isimdir. Sayın Akıncı olumlu bir açıklama yapmıştır. O mesele kapanmıştır. Bizim başka ülkelerde ilişkilerimiz Kuzey Kıbrıs’la olan ilişkilerimize hiç benzemez. Sıcaklığı ifade etmek için anavatan-yavruvatan ifadesi kullanılabilir, bunu kimsenin yadsımaması gerekir. Bir yardımlaşma içerisindeyiz, kimse bundan gocunmasın.”

Etiketler: