Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Çağlayan’daki protestocu avukatlara polis müdahalesi
Çağlayan’daki protestocu avukatlara polis müdahalesi

Çağlayan’daki protestocu avukatlara polis müdahalesi

1 Mayıs’taki gözaltıları protesto için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı içinde eylem yapan bir grup avukata, polis müdahale etti. Polis, adliyenin içinde müdahale ettiği grubu kalkanlarla iterek dışarı çıkardı. Yaşanan arbede sırasında yere düşenler oldu. Avukalar daha sonra adliyenin C kapısının önüne çıkarak basın açıklaması yapmak istedi ancak polisler buna izin vermedi. Çok sayıda Çevik Kuvvet ekibi adliye önüne etten duvar örerken, TOMA’lar da olası bir müdahale için hazır bekletildi. Uzun süren müzakerelerin ardından, güvenlikten sorumlu Başsavcı Vekili Hacı Hasan Bölükbaşı kapının önüne gelerek avukatlarla konuştu. Anlaşmanın sağlanmasının ardından yaklaşık 100 avukat adliye önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan avukat Sinan Zincir 1 Mayısın yasaklanamayacağını söyledi. İç güvenlik Paketi nedeniyle 1 Mayıs’ta gözaltına alınanların 90’lı yıllardaki gibi kaybedilme tehlikesi olduğunu söyleyen Zincir, gözaltında bulunan müvekkilleriyle görüştürülmediklerini belirtti.

MÜVEKKİLLERİMİZİN KAYBEDİLME TEHLİKESİ VAR

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin yaptığı ortak açıklamada ise, bir eylemciyi bıçaklayan saldırganın serbest bırakılmasına rağmen, 200’ün üzerinde eylemcinin hala gözaltında olduğu vurgulandı. Açıklamada, “1 Mayıs eylemcileri derhal serbest bırakılsın“ denerek, kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu 1 Mayıs’ta gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması istenen açıklamanın sonunda ise, 1 Mayıs’ta halkın en temel özgürlüğünü engelleyen kamu görevlileri hakkında da suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı. Açıklamada son olarak şöyle dendi: “AKP’nin yargı üzerindeki baskıları nedeniyle göztere göstere işlenen bu suçla cezasız kalırsa, önce Anayasa Mahkemesi’ne sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağımızı şimdiden ilan ediyoruz.”

1 Mayıs’ta 452 kişi gözaltına alındı, kız çocuklarına bile çıplak arama yapıldı!

Türkiye’de 1 Mayıs yine meydan yasaklamaları ve polis ablukasının gölgesinde geçti. İstanbul’da Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen eylemcilerle polisler arasında çıkan olaylarda ‘Adalet İçin Hukukçular’ tarafından hazırlanan trapora göre, 452 kişi Emniyet’e göre 399 kişi gözaltına alındı. İşte Radikal’den İsmail Saymaz’ın derlemesiyle ‘Adalet İçin Hukukçular’ tarafından hazırlanan 1 Mayıs hak ihlalleri raporu: l 1 Mayıs günü nöbetçi hakim ve savcılar yetkili olmadıklarını söyleyerek yakalama/gözaltı kararlarına itiraz dilekçelerini almak istemediler. l 1 Mayıs gecesi yetkili olan Savcı Okan Özsoy “Emri ben verdim, 4 gün gözaltı veriyorum, aramayın beni” dedi. l Çağlayan Adliyesi’nin nezaretinde tutulan tüm kadınlara çıplak arama yapıldı. Çocuk büroya götürülen kız çocuklarından birine de çıplak arama yapıldı. l 2 Mayıs günü göz altılara itiraz etmek için adliyede olan avukatları savcı odasından kovdu, bir kadın avukatın üzerine yürüdü. l Emniyettekiler avukatlar ile görüşmeme kararı aldıklarını söyleyerek bilgi vermekten kaçındılar. l Gözaltına alınan yüzlerce kişi herhangi bir işlem yapılmaksızın araçlarda gezdirilip dövülerek karakollara getirilmeksizin serbest bırakıldı. l Gözaltında bulunanların avukatları 1 Mayıs 2015 günü saat 19:00-21:00 arası Vatan Emniyet’e alınmadılar, yapılan ısrar ve şikayetler sonucu uygulamaya son verildi.

AYSUN YAZICI

Etiketler: