Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » ‘Çatı’dan sürpriz çıktı: İhsanoğlu MHP’den aday!
‘Çatı’dan sürpriz çıktı: İhsanoğlu MHP’den aday!

‘Çatı’dan sürpriz çıktı: İhsanoğlu MHP’den aday!

Aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilmesine bir gün kala Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) sürpriz adayı ortaya çıktı.

Haber Türk gazetesinden Saliha Çolak’ın haberine göre, MHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birlikte “çatı aday” olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterecek.

MHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında İhsanoğlu partiye gelerek MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye desteğinden dolayı teşekkür etti. Bahçeli, özel görüşmede İhsanoğlu’na, siyaseti düşünmesi durumunda MHP’nin kapılarının kendisine açık olduğunu söyledi ve davette bulundu. İhsanoğlu da bu davet için teşekkür etti

Aday adaylığı süreci başladığında İhsanoğlu’nun ismi bir kez daha gündeme geldi. İhsanoğlu adaylık için gerekli belgeleri tamamlayıp başvurusunu yaptı ancak Bahçeli’den, bir süre adaylığının açıklanmamasını talep etti. İhsanoğlu, yurtdışında bir ödül alacağını belirterek, adaylığının daha sonra açıklanmasını istedi. Bunun üzerine Bahçeli, temayül yoklamasına İhsanoğlu’nun adını koymadı ve ismin dışarı sızmaması için kurmaylarına kesin talimat verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP’nin ‘çatı aday’ı olan Ekmeleddin İhsanoğlu CHP ve MHP’ye ziyaretlerde bulunmuştu.

‘MHP’NİN ADAYI’ İDDİASI

İhsanoğlu’nun İstanbul’dan aday gösterileceği, büyük olasılıkla 2. Bölge’de listenin başına konulacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesindeki Bahçeli-Kılıçdaroğlu görüşmesinin ardından Bahçeli, ismin Kılıçdaroğlu tarafından önerildiğini, kendisinin de kabul ettiğini açıklamıştı. Kulislerde ise İhsanoğlu’nun MHP’nin formülü olduğu ancak CHP tabanının tepki göstermemesi için, ilk kez CHP tarafından telaffuz iddiaları konuşulmuştu.

Etiketler: