Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » CHP Ağrı Valisi ve Ala’nın peşinde..Başbakanlığa resmi başvuru!
CHP Ağrı Valisi ve Ala’nın peşinde..Başbakanlığa resmi başvuru!

CHP Ağrı Valisi ve Ala’nın peşinde..Başbakanlığa resmi başvuru!

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Bilgi Edinme Kanunu uyarınca Başbakanlığa yaptığı başvuruda Ağrı’daki operasyonun hangi birimin talimatıyla başladığını öğrenmek istedi.

Kart, Bilgi Edinme Kanunu uyarınca, Ağrı Valisi Musa Işın’ın görevlendirilme süreciyle ilgili olarak Başbakanlığa başvurdu.

AKP iktidarları döneminde, Devlet yönetiminde ağır tahribatlara yol açıldığını iddia eden Kart, şöyle dedi:
“Mülki idare yapılanmasından başlayan bu tahribat, Valilik görevlendirmeleri üzerinden büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir. Ehliyet, liyakat ve Devlet kültüründen yoksun olan görevlendirmeler sonucunda valilik makamı artık Devletin temsil edildiği bir makam olmaktan çıkmıştır. İktidarın valisi konumuna gelen valiler, siyasi iktidarın danışmanı ve strateji belirleme birimi gibi çalışmaktadır. Devletin valileri, siyasi iktidarın politikaları doğrultusunda ‘durumdan vazife çıkaran’ görevliler konumuna gelmişlerdir.”
Olayların gelişimi ve ortaya çıkan bulgulara göre Ağrı’daki operasyonun Valilik makamı tarafından yönetildiğinin anlaşıldığını ifade eden Kart, başvurusunda şu soruları yöneltti:
“Ağrı’daki operasyon hangi birimin talimatıyla başlamıştır?
Ağrı Valisi, müstafi İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Genel Sekteri olarak hangi tarihlerde görev yapmıştır? Efkan Ala, olay cereyan ederken ve olayın hemen akabinde hangi yetki ve sıfatla olay hakkında açıklama yapmıştır? Efkan Ala, süreci ve operasyonu bizzat yönetmiş midir? Hangi yetki ve sıfatla bu sürecin içinde olmuştur?”

ANKA

Etiketler: