Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » CHP bombaların faturasını Erdoğan ve Davutoğlu’na kesti
CHP bombaların faturasını Erdoğan ve Davutoğlu’na kesti

CHP bombaların faturasını Erdoğan ve Davutoğlu’na kesti

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcıları Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve Şafak Pavey İstanbul’da seçim turuna çıktı. İlk durak Karaköy’dü. Balıkçıları ziyaret eden Gürsel Tekin bir beyaz balıkçıl kuşuna da elinden balık yedirdi. CHP’lileri ilgiyle karşılayan esnaf çay ikramında bulundu. Daha sonra Yenicami önüne gelen CHP’li yöneticiler kuşlara yem attı ve halkla selamlaştı. CHP’liler MHP ve HDP’nin seçim standlarını ziyaret etti. Gürsel Tekin HDP’nin bürolarına yapılan saldırılarla ilgili geçmiş olsun dileklerini iletti . CHP’lilerin Ziyareti sırasında HDP ve MHP seçim araçları propaganda şarkılarının sesini kapattı.

 

Karaköy’de kısa bir basın açıklaması da yapan CHP adına Gürsel Tekin Şunları dile getirdi:

 

CHP’DEN HDP’YE YÖNELİK SALDIRILARA TEPKİ

 

– Devletin kurumları sadece iktidarı korumakla mükellef değildir. Farkındaysanız devletin emniyeti, istihbaratının tamamı iktidarla meşgul.

– Geçmiş olsun HDP’ye. Umut ediyorum bu saatten sonra hiçbir insanın benzer provakosyonlarla karşı karşıya kalmıyacağı bir 17 günlük süreci geçiririz. Bu konuda sayın Davutoğlu’na büyük görevler düşüyor.

* CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu:

– Başta Erdoğan olmak üzere Davutoğlu’nun kullandığı hedef gösterici dil, bazı kesimleri harekete geçirmiş durumda.

– ( Mursi’nin idam kararı )Kimse kusura bakmasın bu kumaştan ne Davutoğlu’na ne de Erdoğan’a bir ekmek çıkmaz.Türkiye’de tüketecekleri mağduriyet kalmadı, şimdi Mursi’den, Mısır’dan medet umuyorlar.Biz idamlara karşıyız. Hiç böyle ellerine kefenle geçmişte olduğu gibi dolaşmasınlar, bundan onlara ekmek yok, siyaset de yok.

 
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu HDP’ye yönelik bombalı saldıralara tepki gösterdi. CHP’nin İstanbul İkinci Bölge’deki seçim çalışmalarına katılan Tekin ve Tanrıkulu Galata Köprüsü üzerinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

İki gün önce bu konuda Başbakanı uyardıklarını söyleyen CHP Genelsekreteri Gürsel Tekin, ” Bugüne kadar çeşitli provakasyonlar da oldu. Ama şunu da görmemiz lazım. Devletin kurumları sadece iktidarı korumakla mükellef değildir. Farkındaysanız devletin emniyeti istihbaratının tamamı iktidarla meşgul. Muhalefeti, siyasetçiler hiç kimse yok. Bir bakanın peşinde 100 tane polis geziyor. Bizim arkamızda hiç polis yok. İstemiyoruz da, böyle bir talebimiz yok. Siyasetçiler mutlaka dilini iyi kullanmalı. Son dönemde bazı bakanların kullanmış oldukları cümlelerin belli tahriklere sebep olabileceğini… en azından bundan sonra büyük olasılıkla bazı yaralılar var. Geçmiş olsun HDP’ye. Umut ediyorum bu saatten sonra hiçbir insanın benzer provakosyonlarla karşı karşıya kalmıyacağı bir 17 günlük süreci geçiririz. Bu konuda sayın Davutoğlu’na büyük görevler düşüyor. Kendisi direkt ilgilenmeli diye düşünüyorum”diye konuştu. CHP’ye yönelik de saldırılar olduğunu söyleyen Tekin, “CHP olarak kamuoyuyla paylaşmadık, çeşitli saldırılarla bizim de arkadaşlarımız karşı karşıya kaldı. Bunun bir tanesi iki gün önce Beyoğlu’nda yaşandı. O grupları tespit ettik, emniyete bildirdik. Umut ederim ki gereğini yaparlar.Yapmazlarsa biz takipteyiz”dedi.

 

CHP VARSA DARBE OLMAZ
Mısır’da Mursi’ye yönelik idam kararının ardından Başbakan ve Cumhurbaşkanının idamla ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine de Tekin, ” Hiç kimse merak etmesin Türkiye’nin garantisi CHP’dir. CHP olduğu sürece hiç kimsenin burnu kanamayacaktır,. Ama şu anlama da gelmez, bu ülkede yolsuzluk yapanlar, hırsızlık yapanlardan hesap sorulmayacak anlamını da taşımaz. Yolsuzlukları yapanları, hırsızlık yapanlardan hesap sorulacaktır. Ama asla ve asla CHP’nin olduğu bir yerde idamın, darbelerin olması söz konusu bile olamaz. Bunlar olduğu zaman ilk sahneye çıkacak biziz”dedi.

 

YAŞA PAŞAM DİYE MANŞET ATARSINIZ
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bazı yayın organlarının yayınlarının engellemesiyle ilgili hazırladığı soruşturmayı hatırlatan bir haberciye de Tekin, ” Ben o karara katılıyorum, yarın hepiniz manşetinizi ” Yaşa Paşam ” diye atarsanız sorun biter”yanıtı verdi.

 

HEDEF GÖSTEREN DİL KULLANILIYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’da saldırılar konusunda hükümeti uyardıklarını tekrarlayarak,” Başta Erdoğan olmak üzere Davutoğlu’nun kullandığı hedef gösterici dil, bazı kesimleri harekete geçirmiş durumda. Ve bugün de müessir bir olay oldu. Adana ve Mersin’de bombalı saldrırılar oldu. Umuyorum ölümle sonuçlanmaz. Ama bundan hükümet ve Erdoğan’ın bir sonuç çıkarması lazım. Hedef gösteren dil birilerini harekete geçiriyor ve bu da toplumu geriyor. Bir kez daha uyarıyorum, bu önümüzdeki süreç çok önemlidir ve kimse proakosyona gelmesin”dedi.
MURSİ’DEN EKMEK ÇIKMAZ
Mursi’yle ilgili de değerlendirmede bulunan Tanrıkulu, ” Darbe sonrası yapılan hiçbir yargılama meşru değildir. İdam kararı zaten insanlığa karşı suçtur. Olmaması gerekir. Ama kimse kusura bakmasın bu kumaştan ne Davutoğlu’na ne de Erdoğan’a bir ekmek çıkmaz.Türkiye’de tüketecekleri mağduriyet kalmadı. Şimdi Mursi’den Mısır’dan medet umuyorlar.Biz idamlara karşıyız, hiç böyle ellerine kefenle geçmişte olduğu gibi dolaşmasınlar, bundan onlara ekmek yok, siyaset de yok”şeklinde konuştu.

 

AYFER ÇALIKIRAN

Etiketler: