Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Politika » CHP ve İHD’den Roboski karanfilleri !
CHP ve İHD’den Roboski karanfilleri !

CHP ve İHD’den Roboski karanfilleri !

Şırnak’ın  Uludere İlçesi  (Roboski) Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölümünün 3’üncü yıldönümünde Gülyazı Köyü’ne giden CHP ve İHD heyeti, mezarlara karanfil bırakıp, ailelere başsağlığı dileğinde bulundu.
Şırnak’ın Uludere İlçesi Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişi için olayın 3’üncü yıldönümünde anma törenleri bugün başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Grup Başkan Vekili Levent Gök, İHD heyetleri bugün ölenlerin ailelerinin yaşadığı Gülyazı Köyü’ne gitti. Heyet, mezarlara karafil bırakıp, ailelere başsağlığı diledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ölenleri saygı ile andığını belirterek, “28’i 29’a bağlayan gece burada gerçekten 47 dakika süren yakın dönemin en büyük katliamı yaşandı. Bir cumhuriyet kendi uçaklarıyla, kendi en ağır silahlarıyla kendi yurttaşlarını bombaladı. Bu cumhuriyetin en ağır travmalarından bir tanesi burada yaşandı. Yaşamaya da devam ediyor. O nedenle tekrar hepinize başsağlığı diliyorum. Ölenlere rahmet diliyorum ve bu siyahları hep beraber katiller bulununcaya kadar, failler ortaya çıkıncaya kadar ve adalet yerini buluncaya kadar da takmaya devam edeceğiz. Değerli dostlarım burası çok da konuşulacak bir yer değil.

SÖZÜN BİTTİĞİ YER BURASI

Sözün bittiği yer burası. Kalplerin kuruduğu yer burası. Ben çok fazla bir şey söylemeyeceğim. 28 Aralık 2011’den bu güne kadar sizin yaşadığınız acıyı bizler de yaşıyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık. Bu katillerin ortaya çıkması için Ankara’nın dehlizlerinde kaybolmayacak diyenlerin yüzlerine haykırdık. Haykırmaya da devam edeceğiz. Oturup, kalkıp Uludere diyenlere buradan sesleniyorum. Bu katiller ortaya çıkıncaya kadar biz oturup kalkıp Uludere demeye devam edeceğiz. Roboski demeye devam edeceğiz. İki elimiz bu dünyada da diğer dünyada da yakanızda olacak, failler ortaya çıkıncaya kadar. Ben hepinizin acısı önünde tekrar saygıyla eğiliyorum ve bu katliam ortaya çıkıncaya kadar da sizlerle beraber olmaya devam edeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

ADALETİ DE KATLETTİLER

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök ise 3 yıl önce hep birlikte büyük bir acı yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:
“3 yıl sonra bakıyoruz bu acımız katlanmış, acının yanına bir de öfke eklenmiş. Nasıl öfke duymayalım ki ? Nasıl bu acımız daha da büyümesin ki ? Sizler 28 Aralık 2011 tarihinde bir gece ansızın savaş uçaklarının, hepinizin yanaklarından öpüp, oğlum sağ salim gel diyerek, gönderdiğiniz çocuklarınızın, parçalanmış cesetleriyle karşılaştınız. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi sizler de anne ve babasınız. Bir büyük acı önce sizi sonra tüm Türkiye’yi sardı. Hepiniz kavuşamadığınız yavrularınızın, bir gün gelir umuduyla halen bekler oldunuz. Halen yasınız büyüyerek devam ediyor. Bu büyük acınızın üstünde beklediniz ki, adalet gelecek ve sorumlular hesap verecek. Sorumlular bulunacak diye ifade edildi. Yargı önüne çıkartılacak, merak etmeyin dendi. Umutlandınız, ümitlendiniz. Ama 3 yıl sonra geldiğimiz noktada, ne yazık ki adalet Roboski’de gerçekleşmedi. Adalet Roboski’de devlet eliyle katledildi. Devlet adaletin üzerine Roboski’de şal örttü. Çünkü çok karışık bir olay değil Roboski. Çok net bir olay. Devletin tüm üst yönetiminin sorumlu olduğu bir olay. O yüzden kendilerine dokunulmasın istiyorlar. O yüzden kendilerinden hesap sorulmasın istiyorlar. Roboski’yi unutmaya, karartmaya çalışıyorlar. Aslında Roboski daha yeni başlıyor.”

İHD BAŞKANI KÜRTÇE KONUŞTU

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Kürtçe yaptığı konuşmada, olayın üzerinden 3 yıl geçtiğini ancak devletin hiçbir adım atmadığını belirterek, olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi. Aileler adına konuşan Veli Encü, “Üç yıl önce çocuklarımızın üzerine bombalar yağdırıldı.Failler hala serbest, failleri yargılama yerine Roboskili aileler yargılandı. Roboskili aileleri cezalandırıldı” dedi.

DHA