Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Daily Telegraph: ‘Türkiye ‘soykırım’ diyen ülkelere saldırıyor’
Daily Telegraph: ‘Türkiye ‘soykırım’ diyen ülkelere saldırıyor’

Daily Telegraph: ‘Türkiye ‘soykırım’ diyen ülkelere saldırıyor’

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin Orta Doğu editörü Richard Spencer, Türkiye’nin ‘Ermeni soykırımı’ diyen ülkelere saldırdığını belirtti.

 

‘Ermeni soykırımı‘nın 100. yılında Türkiye’yle soykırımı tanıyan ülkeler arasındaki gerilim devam ederken, Richard Spencer makalesinde “Türkiye 24 Nisan’ın 100. yılını, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan ülkelere saldırmak için kullandı” ifadelerini kullandı.

 

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Spencer, Türk yetkililerin bir ırkın kasten yok edilmesi politikası olmadığı konusunda her zaman ısrar ettiğini fakat birçok Ermeni’nin Davutoğlu’nun ifadesiyle ‘tehcir’ edilirken öldüğünü kabul ettiğini hatırlattı.

 

Ancak ülkenin doğusundaki binlerce yıllık medeniyetin kanıtlarının silindiği de vurgulanırken, “Birçok kilise yıkılmış veya çiftlik binası olarak kullanılıyor. Bazıları, orada daha önceden ibadet edenlere ne olduğuna dair hiçbir işaret bırakmayacak şekilde camiye dönüştürülmüş” denildi.

 

OBAMA VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI

 

Haberde, Türkiye’nin iki önemli müttefiki İngiltere ve ABD’nin ‘soykırım’ ifadesini kullanmayı reddetikleri de hatırlatılıyor ve ABD Başkanı Obama’nın ise seçim kampanyası döneminde ‘soykırımı tanıma sözü verdiği fakat hiçbir bir zaman bu ifadeyi alenen kullanmadığı’ kaydediliyor.

 

Daily Telegraph’ın haberi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Obama’nın soykırım ifadesini kullanmasını beklemediği’ yönündeki sözleriyle noktalanıyor.

Etiketler: