Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Davutoğlu Tunceli’de konuştu…HDP’yi eleştirdi
Davutoğlu Tunceli’de konuştu…HDP’yi eleştirdi

Davutoğlu Tunceli’de konuştu…HDP’yi eleştirdi

Başbakan Davutoğlu, “Bir daha bu ülkede hiçbir şekilde, hiçbir gerekçeyle darbe, vesayet, baskı ve zulüm olmayacak. Dersim’in acıları bir daha yaşanmayacak” dedi. Davutoğlu’nu Tunceli’d çok az bir kitle karşıladı. Konuşmasında HDP’yi eleştirmeyi de ihmal etmeyen Davutoğlu, HDP’yi çözüm sürecinde provokasyon yapmakla suçladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Tunceli mitinginde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir türlü tek parti ve CHP dönemindeki yasaklarla yüzleşemediğini söyleyen Davutoğlıu’nun açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Eski Türkiye dediğimizde ne kastedildiğini, yeni Türkiye’yi, özgürlükler Türkiye’sini en iyi anlatacağımız vilayetlerden biri Tunceli’dir.

davutoğlu1Buraya gelen CHP müfettişleri demişler ki ‘Dersim bir çıbandır Cumhuriyet için’. Başka birisi Naci Tuğrul demişti ki ‘Dersim adam olmalıdır, adam olmazsa devlet onu adam eder’. İşte biz, AK Parti hareketi, devletin milleti adam edeceğine dair inancı yerle bir ettik. Devlet, milletin emrindedir, hizmetindedir.

Bir daha bu ülkede hiçbir şekilde, hiçbir gerekçeyle darbe, vesayet, baskı ve zulüm olmayacak. Dersim’in acıları bir daha yaşanmayacak. Kimseye nasıl inanacağı, nasıl düşüneceği empoze edilmeyecek. ‘Bize kıymayın’ diyen seyitlerin acılarına hem ortak olunacak hem de o dönemde yapılan acılara. Zulümlerle hiç çekinmeden yüzleştik, yüzleşiyoruz.

HDP’YE ÇATTI

7 Haziran’da bunu hiçbir zaman değişmeyecek güçlü bir tahkimatla tahkim edeceğiz. Nasıl geçmişte Kürt meselesinde istismarların önüne geçmişsek ve atılması gereken adımları çekinmeden atmışsak, şimdi de Alevi vatandaşlarımızın üzerinde yürütülen her türlü istismara karşı ‘bu memlekette Türk-Kürt, Sünni-Alevi ayrımı olmamıştır, olmayacaktır’ demeye kararlıyız.

Önemli olan barışı, çözüm sürecini inşa etmemiz. Kim ne yaparsa yapsın, çözüm sürecini kararlı bir şekilde devam ettireceğiz ve annelerimizin gözlerinden bir damla yaş düşmesine izin vermeyeceğiz.

HDP ne kadar provokasyon yaparsa yapsın, dış ve iç çevreler kardeş kavgasını ne kadar provoke ederse etsin, dışarıdan veya içeriden mezhep farklılıklarını kimler kaşırsa kaşısın, Türkiye, bütün vatandaşlarına aynı insan onuru anlayışıyla yaklaşan, birleştiren, bütünleştiren, geleceğe beraberce yürüyen ortak kader inancını, bilincini temel ittihaz edecek ve çözüm sürecini mutlaka başarıya ulaştıracağız.”

Etiketler: