Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Davutoğlu’dan, Arınç-Gökçek polemiği için flaş açıklama
Davutoğlu’dan, Arınç-Gökçek polemiği için flaş açıklama

Davutoğlu’dan, Arınç-Gökçek polemiği için flaş açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nden Habertürk’te canlı yayınlanan programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu, Arınç-Gökçek polemiği hakkında “Bana aktarılmadan, Twitter üzerinden konuşulmamalıydı. Her ikisiyle de görüştüm. ‘Bir daha böyle bir tavır görmek istemiyorum’ dedim” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

BAŞBAKAN’IN BİTMEYEN MESAİSİ

Davutoğlu’nun geç saatlere kadar çalışabilmesinin sırrı ne?

Kendimle barışık olmak bana enerji sağlıyor.

BAŞBAKANLIK TEKLİFİ NASIL GELDİ?

Başbakanlık teklifinde Cumhurbaşkanımız ne o bana sordu, ne de ben sordum. Ben hiçbir vazife için bir lobi yapmadım, bir talepte bulunmadım, bundan sonra da bulunmam. Kendisiyle barışık birinin böyle bir hırsla davranması benim dünyamda yoktur. Görevi aldıktan sonra hırs ve azimle çalışmak benim dünyamda var.

Bir kez, imayla dahi bu konuyu sormadım. Şu anda da tek düşüncem yaptığım işi en iyi şekilde yapmak. Görev tevdi edilmedi, ilan edildi. Cumhurbaşkanı beni göreve çağırdığında iki kere bile düşünmem. Cumhurbaşkanı ile aramızda herhangi bir görüş ayrılığı yok.

ARINÇ-GÖKÇEK POLEMİĞİ

Yarın olsa yine aynı tutumu gösteririm. Bana aktarılmadan, Twitter üzerinden konuşulmamalıydı. Her ikisiyle de görüştüm. “Bir daha böyle bir tavır görmek istemiyorum” dedim.

KÖŞK-SARAY İLİŞKİSİ

Biz birbirine güvenen bir ekibiz. Türkiye’deki sistem parlamenter sistem değil, maalesef vesayet altında ‘parlamenterimsi’ görünen bir sistem. Evren-Özal, Özal-Demirel, Ecevit-Sezer ilişkisine bakınız.

Bu sistemin doğasında olan çarpıklığı aşmak için yeni bir anayasa ve yeni bir siyasal sistem demek gerekir.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI

Savunduğum her şeyin zeminin sağlam olması benim için önem taşır. Türkiye’deki sistem ne parlamenter ne başkanlık ne de yarı başkanlıktır.

Net olarak ifade ediyorum bu sistemin değişmesi lazım. Ya pür parlamenter sistem olması lazım ya da başkanlık sistemi olması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız haklıdır, bu sistem bir yetki çatışmasını beraberinde getiriyor.

Başkanlık sistemine geçilmesi doğrudur. Seçim beyannamesinde olacak, bizzat ben yazdım.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Demirtaş, esas niyetinin çözüm süreci değil, başka bir proje olduğunu ortaya koydu.Kimin başkan olacağına Demirtaş karar verecek değil, Demirtaş şu anda statükocuların yeni projesidir. Demirtaş çözüm sürecini baltalamışsa, bu ateşle oynamaktır. 8 Haziran’da milletin verdiği iradeye razı olacaklar. Cumhurbaşkanımızla bu anlamda aramızda iletişim problemi yok. Varsa bu giderilir. Sabote eden Demirtaş’tır. İzleme heyeti çok kullandığımız bir tabir olmadı. Sürecin bütününü değerlendirme ihtiyacı var.

KPSS’DE USULSÜZLÜK

Paralel yapı Ankara’da ortaya atılmış bir tez değil, gencecik insanların geleceğini kararttı. Gereken neyse yapılacak, cezalar tereddütsüz şekilde verilecektir.

EMEKLİYE İKRAMİYE

Kılıçdaroğlu gelirse Allah muhafaza var olan maaşlarınız da kalmaz. Demokrasilerde noter millettir.

(hurriyet.com.tr)

Etiketler: