Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Politika » Davutoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na: Sen ana paralel partisi misin
Davutoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na: Sen ana paralel partisi misin

Davutoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na: Sen ana paralel partisi misin

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Gülen cemaatiyle birlikte hareket ettiğini öne sürerek, ”Sen ana muhalefet mi, ana paralel partisi misin” dedi. Davutoğlu güvenlik paketine yapılan eleştirilere tepki göstererek, “İster Kılıçdaroğlu ister başkası olsun, yasa çıktıktan sonra kim eline molotof alırsa, kim maske takarsa gereği yapılır” diye konuştu.

Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılan İstanbul 5. Olağan il kongresinde konuştu.

Kongre için spor salonu baştan aşağı düzenlendi. Başbakan Davutoğlu ve eşinin katılımcıları selamlayacağı yürüyüş platformu oluşturuldu. Salonun ortasına da delegeler için oturma yeri yapıldı. Kadın ve erkeklerin karışık oturduğu tribünlerde de Ahmet Davutoğlu fotoğraflı ” Bir Olduk, Birlik Olduk Birlikte Türkiye Olduk, Dava Adamlığıyla Bilgeliği Buluşturan Lider, İstanbul Anlayana Hocadır ” yazılı pankartlar yer aldı.

POSTERLER

Bir yanda Türk Bayrağı diğer yanda da AKP  bayrağının yer aldığı bölümde, sırasıyla Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun posterleri yer aldı. Tribünleri dolduran taraftarlar da zaman zaman ’Recep Tayyip Erdoğan’ diyerek tempo tuttu.

ERDOĞAN’IN SESİNDEN ŞİİR

Bu arada salondakilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sesinden ‘Canım İstanbul’ şiiri dinletildi.

Şiirin sonunda AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu “Kıymetli Cumhurbaşkanımızın sesiyle bir İstanbul esintisini hep beraber yaşadık” dedi.

DAVUTOĞLU’NUN KONUŞMASI

Daha sonra söz alan Başbakan Ahmet Davutoğlu kongrede yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

Ne Gezi olaylarında çapulculara, ne 17-25 Aralık’ta paralel çeteye, ne de 6-7 Ekim’deki vandallara meydanı bırakmadık, bırakmayacağız. Ülkemizin güvenliğini tehdit eden herkes karşısında özgürlüklerin de güvenliğin de teminatı olarak AK Parti kadrolarını bulacak.

Biz 6-7 Ekim olaylarından sonra Diyarbakır’ı, Siirt’i, Bitlis’i birçok ilimizi bir vandalizme götürmek isteyen terör odaklarına karşı, o baskıdan sonra… Hemen çok yoğun bir çalışmayla bir iç güvenlik reform paketi hazırladık. Konuşa konuşa AB standartlarında iç güvenlik paketleri hazırladık.

Salı günkü grup konuşmalarında, artık ben onlara üçüzler diyorum. MHP, CHP, HDP hepsi birden buna karşı direnme çağrısında bulundu.

“KEMAL PABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM” SLOGANININ ARDINDAN…

Kemal Kılıçdaroğlu şimdi paralelle oynuyor sizinle oynamaya vakti yok. İstanbul sokaklarında değil Pensilvanya’da oynuyor. Kılıçdaroğlu, ‘bu pakete direnin’ diyor. Aynen İsmet İnönü’nün ‘şartlar oluştuğunda ihtilal haktır’ demesi gibi. Kılıçdaroğlu bu konuşmayı yaparken New York Times’ta paralel çetenin başının makalesi yayınlanıyor

“BAŞÖRTÜSÜ TEFERRUATTIR DİYEN ZAT…”

Hani şu paralel çetenin başı 28 Şubat zulmü devam ederken onu eleştirmeyip devlete itaat edin başörtüsü teferruattır diyen zat, Mavi Marmara şehitleri olduğunda İsrail’den izin alınıp gidilseydi diyen zat, şimdi Türkiye Cumhuriyeti hükümetini Washington’a Avrupa’ya dünyaya şikayet ediyor. Neden biliyor musunuz? İşaret fişeği veriyor. Seçim kampanyasını makaleyle başlatmış oluyor.

O bu çağrıyı yaparken. Kılıçdaroğlu da cevap veriyor. Seninle beraberiz diyor, kaos gerekirse kaos, kriz gerekirse kriz çıkarırız diyor. Elinde molotof olan varsa onların önüne geçeriz diyor. Kim yürümek isterse kanuni şartları yerine getirdikçe, kanunun belirlediği yerlerde özgürce yürüyüşü yapar.

“KILIÇDAROĞLU DA OLSA GEREĞİ YAPILIR”

Ama ister Kılıçdaroğlu ister başkası olsun, yasa çıktıktan sonra kim eline molotof alırsa, kim maske takarsa gereği yapılır. Şundan emin olup evinizde huzur içinde uyuyun. Hiçbir şekilde bu ülkede kaos çıkarılmasına izin vermeyeceğiz. Kaos tacirlerine boyun eğmeyeceğiz.

“ŞİMDİ BİR DE PARALEL LOBİSİ ÇIKTI”

New York Times makalesinin ikinci mesajı nereye biliyor musunuz? Ermeni lobisi harekete geçti, Yahudi lobisi zaten her an hareket halinde, Rum lobisi hareket halinde. Şimdi bir de paralel lobisi çıktı. Biz ne Yahudi, ne Ermeni, ne Rum lobisine baş eğmedik. Paralel lobisine de sesleniyorum, nerede durursanız durun karşınızda olacağız.

Şimdi CHP’lilere sesleniyorum. Başınızı kaldırın ve sorun Kılıçdaroğlu’na, neden aynı gün aynı çağrıyı yapma zilletine düşüyorsun? Sen ana muhalefet mi ana paralel partisi misin?

“ADIN DEVLET AMA…”

MHP’ye gelince. MHP de 6-7 Ekim olayları olduğunda döndü bize dedi ki, nerede devlet dedi. İşte biz de diyoruz devlet buradaydı, burada olacak. Ama şimdi biz soruyoruz. Devleti sormuyoruz, Bahçeli’ye diyoruz ki. Adın Devlet ama devlete sahip çıkan bu iç güvenlik yasasına neden karşı çıkıyorsun? Neden vandallarla beraber bunu tenkit ediyorsun.

HDP’ye gelince… 90’lı yıllarda JİTEM’den şikayet ediyordun. Şimdi TSK kendi görevini ifa ediyor. Peki buna niye karşı çıkıyorsun? Çünkü bunların meselesi millet değil, demokrasi değil. Biliyorlar ki sandıkla iş başına gelmeleri mümkün değil. Kaos çıkarmak istiyorlar. AK Parti iktidardayken AK Parti kadroları nöbetteyken bu memlekette kaos çıkarabilirler mi?

Özgür ALTUNCU-Özgür ARSLAN/İSTANBUL, (DHA)