Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Politika » Davutoğlu’nun Ortadoğu’da serbest bölge hayali
Davutoğlu’nun Ortadoğu’da serbest bölge hayali

Davutoğlu’nun Ortadoğu’da serbest bölge hayali

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2010 yılında Hatay merkezli Türkiye, Ürdün, Suriye, Lübnan arasında dörtlü serbest vize ve serbest ticaret uygulama bölgesi kurma kararı aldıklarını, ancak Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı projenin geciktiğini belirtti.

Davutoğlu, “Ama bu proje masadan kalkmadı. Yeni bir demokratik Suriye doğduğunda, barış hakim olduğunda; Ürdün’le, Lübnan’la, Irak’la bu sağlandığında Hatay önümüzdeki dönemde yükselen bir havza, bir vilayet olacak” dedi.

Eşi Sare Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Konya’dan il kongresine katılmak üzere Hatay’a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, havaalanında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AKP Hatay Milletvekilleri Sadullah Ergin, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Vali Ercan Topaca ve kent protokolü tarafından karşılandı.

ŞİFAHANE

Kahvaltı için Ottoman Otel’e geçen Davutoğlu, burada oda ve dernek temsilcileriyle biraraya geldi. Yaptığı konuşmada farklı dinlere mensup insanların Hatay’da yıllardır kardeş ve barış içerisinde yaşadığını, bu bağlamda Hatay’ın bütün Ortadoğu’ya ve dünyaya örnek bir şehir olduğunu söyledi.

“Hatay, şiddette karşı, nefrete karşı şifahanedir” diyen Davutoğlu, barış ve kardeşliğin hakim olduğu Hatay’a hükümet olarak önem verdiklerini ve bu kapsamda da yatırımların arttığını söyledi. Yapılması planlanan Amanos Tüneli’nin Gaziantep’i İskenderun Limanı’na bağlayacağını belirten Davutoğlu, tünelin stratejik bir öneme sahip olduğunu ve bu nedenle de en kısa zamanda hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi.

Hatay’a 2 organize sanayi bölgesinin daha kurulacağını kaydeden Davutoğlu, konuşmasında Suriye’de devam eden iç savaşa da değindi. Davutoğlu, önümüzdeki dönemde de Hatay’ın bütün ilçeleriyle birlikte barışın, kardeşliğin, karşılıklı saygı ve hoşgörünün, bütün dünyaya örnek teşkil etme özelliğini koruyarak geliştireceğine inandığını belirtti.

DÖRTLÜ HAVZANIN MERKEZİ HATAY OLACAK

Davutoğlu şunları söyledi:

“Hatay’ımızın bütün çevre havzalarıyla birlikte birleşerek, GAP’la, İç Anadolu’yla, Akdeniz’le bütünleşerek bütün bu havzaların en önemli çekim alanlarından bir olacağına inancım sonsuzdur. İnşallah bir gün Suriye’ye barış geldiğinde, Lübnan’da, Irak’ta, Ürdün’de, bütün bu havzada barış hakim olduğunda, bütün bu barış havzasının çekim alanı da Hatay olacak. Biz bunu planladık. 2010 yılında Türkiye, Ürdün, Suriye, Lübnan arasında dörtlü serbest vize, serbest ticaret uygulama bölgesi kurma kararı aldığımızda en önemli hedefimiz, bu dört ülkenin oluşturduğu havzanın çıkış limanının İskenderun, kültürel buluşma merkezinin de Hatay olmasıydı ama maalesef hepinizin bildiği gelişmeler yaşanıp bize dönük büyük bir mülteci akını başladığında bütün çabalarımıza rağmen, bu baskıları engellemek mümkün olmadıktan sonra yaşanan acı tecrübeler bu projeyi geciktirdi ama masadan kaldırmadı.

GELECEKTE YÜKSELEN HAVZA

İnşallah gün gelecek Suriye’de bütün kardeş halklar, topluluklar, Sünni, Alevi, Hıristiyan, Arap, Kürt, Türkmen bütün Suriyelilerin şekillendirdiği yeni bir demokratik Suriye doğduğunda, barış hakim olduğunda Ürdün’le, Lübnan’la, Irak’la bu sağlandığında İskenderun Limanı Hatay bir bütün olarak, bütün Hatay’ın güzel ilçeleri, hep beraber Antakya merkezli olarak da tabii önümüzdeki dönemde yükselen bir havza, bir vilayet olacak.

Bizim size taahhüdümüz budur. Sizden de beklentimiz, talebimiz, Hatay’daki bu kardeşlik ortamını, bu güzel saygı ve hoşgörü ortamını tarihten aldığınız güzel bir miras olarak ebediyete kadar taşımanızdır. Hataylılara güveniyoruz. Hatay, hem ülkemizin, hem bütün Ortadoğu ve Akdeniz bölgesinin hem de dünyanın barış ve hoşgörü başşehri olma özelliğini koruyacak.”

Ahmet Davutoglu, Hatay'da

‘CİZRE’DE BİRİLERİ PROVOKASYONA KALKIŞTI’

Başbakan Davutoğlu, dün Cizre’de meydana gelen olaya değinirken, “Birileri provokasyona kalkıştı. Buna karşı her türlü tedbiri aldık, almaya devam edeceğiz. Çözüm sürecini sonuca ulaştıracağız” dedi.

Her vatandaşın ana diline sahip olmasını istediklerini, Kürt-Türk ayırımı yapılmaya çalışıldığını, bunun karşısında en önde Ak Parti’nin durduğunu söyleyen Davutoğlu, partileri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık komplolara uğradığına ilişkin örnekler verdi.

Konuşması sürekli ‘Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin’ , ‘O hain gelecek hesap verecek’ sloganları ile kesilen Davutoğlu, CHP’ye yönelik eleştirilerini sıralarken de “İstanbul’da il başkanı bulamadılar, Ankara’dan getirdiler” diye konuştu.

VAATLER

Suriye’deki gelişmelere değinirken Esad rejimi ve IŞİD’in ‘halka zulmettiğini’ belirten Davutoğlu bu ülkede de Hatay gibi bir an önce barış sağlanması ümidinde olduğunu kaydetti. Başbakan Hatay’a 2. bir üniversite, ayrıca sulanabilir tarım toprakları oranını yüzde 90’a çıkarma vaadinde de bulundu.

Salih Üçtepe- Mehmet EZER- Ramazan ÇELİK- Çağlar ÖZTÜRK/HATAY, (DHA)