Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Demirtaş: Süleyman Şah meselesi ibretlik bir olay
Demirtaş: Süleyman Şah meselesi ibretlik bir olay

Demirtaş: Süleyman Şah meselesi ibretlik bir olay

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şah Fırat Operasyonuyla ilgili olarak konuştu. Demirtaş, “Bizce PYD burada Türkiye ile en küçük bir düşmanlık ilişkisinin olmadığını ve olamayacağını da ortaya koymuş oldu” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında HDP Diyarbakır il binasında bazı sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

Basına kapalı olan görüşme öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Selahattin Demirtaş, hükümetin dış politikasını eleştirdi. IŞİD ile mücadele konusunda, bölgedeki demokrasi güçleriyle özellikle de PYD ile iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu görülmesi gerektiğini ifade eden  Demirtaş, PYD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Demirtaş’ın açıklamalarının bir bölümü şöyle:

“Eğer IŞİD’in Kobani’ye saldırısının ilk gününde Türkiye üzerinde bir koridor açılsa, Cizre’den Kobani’ye ilk günlerde askeri yardım yani Kürtlerin kendi arasındaki askeri yardım sağlansaydı IŞİD ilk günlerde o topraklardan atılabilirdi. Fakat gelinen noktada hükümetin sonuç itibariyle ortada bir zafer varmış gibi işte Süleyman Şah’ı bir yerden başka bir yere taşımayı başarmış da bundan bir zafer çıkarmış gibi bir sunum yapmasını doğru bulmuyoruz. Belki ortada siyasi zafer de yok ama bu hatalardan ne kadar erken dönülürse o kadar doğru olacağını gösteren de ibretlik bir olay oldu Süleyman Şah meselesi.

Bizce PYD burada Türkiye ile en küçük bir düşmanlık ilişkisinin olmadığını ve olamayacağını da ortaya koymuş oldu. Türkiye, dostunu ve düşmanını iyi ayırması lazım. Oradaki PYD güçleri, orada yaşayan halk Türkiye için tehdit değil düşman değil tam tersine IŞİD Türkiye’nin düşmanıdır. Buna göre bir politika oluşturulmasını biz fayda görüyoruz. Umarım Türkiye’nin resmi olarak PDY ile Rojava bölgesi arasında olması gereken ilişkinin gelişmesine vesile olur bu mesele. Çünkü sonuçta sonsuza kadar düşmanlıklar kurulamaz Rojava ve Türkiye ilişkisi. Sağlıklı temelde karşılıklı ilişkilerin gelişmesini hep destekledik, bundan sonra da olursa bu tür ilişkileir desteklemeye devam ederiz.”

İlgili Haberler:

PKK’dan gündemi sarsacak ‘operasyon’ açıklaması…Tam 5 kez

Boşaltılan türbe çevresi kan gölü…PYD ile IŞİD çatışıyor

Ankara, Şah Fırat Operasyonu için IŞİD’i bilgilendirdi mi… Arap basını yazdı

Etiketler: