Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Demirtaş yine saraya çaktı: ‘Senin kürdün Mehmet Metiner..Tepe tepe kullan’
Demirtaş yine saraya çaktı: ‘Senin kürdün Mehmet Metiner..Tepe tepe kullan’

Demirtaş yine saraya çaktı: ‘Senin kürdün Mehmet Metiner..Tepe tepe kullan’

Hakkari’deki Newroz programına katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kürsüye yöresel kıyafet ve Karadeniz yöresine ait keşandan atkıyla çıktı.  Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozundaki çağrısını hatırlatan Demirtaş, 2015 Newrozunun barış ve kardeşlik Nevrozu olacağını söyledi. Demirtaş, “Sayın Öcalan 2013’te bir çağrı yaptı. Bu çağrıyla Türkiye’de çözüm süreci, demokratik, barış arayışı başladı. Elbette o günden bu güne belki dağlarımızda silah sesi yok ve dağlarımızdan cenazeler gelmiyor. Ama halen bu topraklarda anneler ağlıyor. Halen sokaklarda gençler vuruluyor. Halen Rojava’da, Kobani’den cenazeler geliyor, halen annelerin gözyaşı durmadı. Maalesef birileri için barış gelmiş, olay bitmiş zannedilebilir. Ama biz daha barışın havasını teneffüs edemedik. Çünkü bizim için barış sadece silahların susması değildir. Barış aynı zamanda insanların kendi kültürüyle , diliyle, inancıyla ,yaşam tarzıyla özgürce korkmadan yaşayabilmesidir” dedi.

ALLAH HALKIMIZI SENİN GİBİLERİNİN ELİNE DÜŞÜRMESİN’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Demirtaş, “Cumhurbaşkanına kalsa barış zaten gelmiş. ‘Daha ne istiyorsunuz’ diyor. Biz senden bir şey istemiyoruz. Allah bizi ve bizim halkımızı senin gibilerinin eline düşürmesin yeter. Bunların anlayışları yukarıdan kendilerini sultan olarak, padişah olarak bize sanki sadaka dağıtır gibi daha ne verelim diyor. Sen kimsin ki bize ne veriyorsun. Biz senden bir şey istedik mi? Bizim anadilimiz anamızdan doğduğumuz gibi bizin hakkımızdır. Bakın dün Karadeniz’den arkadaşlarımız meclis grubumuzdaydı. Bugün Rize’nin poşisi omuzumda. Rizenin selamları, Karadeniz’in selamları Hakkari’ye ulaşıyorsa bizim bu ülkenin Cumhurbaşkanından isteyeceğimiz bir şeyimiz kalmamıştır.

SENİN KÜRDÜN METİNER..TEPE TEPE KULLAN

‘Senin Kürt sorunun bitmiş olabilir. Çünkü senin Kürdün Mehmet Metiner’dir. Sana bin kere helal hoş olsun. Onları al tepe tepe kullan. Bu ülkeye demokrasi gelecekse Hakkari yok sayılarak gelinemeyeceğini herkes biliyor. O nedenle Karadeniz Hakkari el ele vermişse bu ülke kurtulmuş demektir. O yüzden Trakya Akdeniz’le el ele vermişse, bu ülkenin ezilenleri kurtulmuş demektir. Bizler AKP zihniyetinden umudunu kesen tüm halkın umudu olacağız” dedi. Nevruz programı yerel sanatçıların konseriyle son buldu.

 

Etiketler: