Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Dengir Mir Fırat: Erdoğan’ın hayalindeki bildiğiniz gibi değil
Dengir Mir Fırat: Erdoğan’ın hayalindeki bildiğiniz gibi değil

Dengir Mir Fırat: Erdoğan’ın hayalindeki bildiğiniz gibi değil

 

HDP Mersin milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, başkanlık sistemi üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek, “Bırakın başkanlık sistemini, 1982 Anayasası Cumhurbaşkanı’na o kadar çok yetki vermiş ki, bu yetkiler ABD Başkanı Obama da bile yoktur. Fakat Cumhurbaşkanı sırf canı istediği için Anayasayı buzdolabına kaldırıyor” dedi.

HDP’nin Mersin milletvekili adayları Dengir Mir Mehmet Fırat ve Çilem Öz, beraberinde Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk ile birlikte Mersin Eczacılar Odası’nı ziyaret etti. Oda Başkanı Hüseyin Şimşek ile bir araya gelen HDP’liler 7 Haziran Pazar günü yapılacak seçim için destek istedi.
Ziyarette konuşan Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yakından tanıdığını ve hayalini kurduğu başkanlık sisteminin bilinen başkanlık sistemiyle ilgisi olmadığını söyledi.

Fırat, şöyle konuştu:

“Bırakın başkanlık sistemini şu anda ki mevcut 1982 anayasası Cumhurbaşkanına o kadar çok yetki vermiş ki Başkan Obama da bile o yetkiler yoktur. Fakat Cumhurbaşkanı sırf canı istediği için anayasayı buzdolabına kaldırıyor. Böyle bir yetkiyi şu anda kendisinde gören zihniyet, Türk usulü başkanlık sistemine getirdiği zaman Türkiye’nin halini düşünemiyorum. Şu andaki zaten bir fragman. Filmin tümünü seçim sonrasında o hayali gerçekleşirse bir daha geri dönüşü olmayan bir yoldur.”

Mustafa Ercan/ DHA

 

Etiketler: