Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Politika » Dünün mazlumları bugünün zalimleri
Dünün mazlumları bugünün zalimleri

Dünün mazlumları bugünün zalimleri

Başkanlık sistemi ile “tek adam” olmaya çalışan Erdoğan’ın durumunu değerlendiren BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, “dünün mazlumları bugünün zalimleri oldular” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği başkanlık sistemini değerlendiren BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, “Daha önce biz de başkanlık sistemini dillendirmiştik. Ama cumhurbaşkanının öngördüğü sistemle bizim ki aynı değil. Kendisi tek adamlık istiyor. Bütün gücün, yetkinin tek elde toplandığı sistemin adı başkanlık sistemi olamaz” dedi. Erdoğan’ın ülkeyi keyfi yönettiğini belirten Remzi Çayır “yaşadığımız sıkıntının temelinde bu var” diye konuştu. BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, gündeme ilişkin Taraf’a şu değerlendirmelerde bulundu:

GÜÇ ZEHİRLENMESİ

Türkiye zaman zaman sistem tıkanıklığı yaşamıştır. 1980 darbesi bu tıkanıklık bahane gösterilerek yapılmıştı, Şu anda da Tayyip Erdoğan kendisini bir yerde konumlandırmış vaziyette. Bütün olup bitenin, gücün, hükümranlığın merkezinde kendisini görüyor. Üç dönemdir halk kendisini her halükarda seçiyor. Gittikçe de oy oranı arttığına göre benim her yaptığım doğrudur sonucuna gidiyor. Güç zehirlenmesi yaşadığını düşünüyorum. Kendi dışındaki insanların görüşlerinin farkına varamıyor, dinlemiyor. Söylediklerinin yasa olarak algılanmasını istiyor.

KORKU HAKİM OLMAYA BAŞLADI

Kendisi tek adamlığa doğru gitmekte. Ülkenin bir takım demokratik kazanımları da yavaş yavaş eriyor. Korku her sokağa, caddeye, okula, adliyeye koridorlarına hakim olmaya başladı. Ben Erdoğan’ı hem başbakan hem cumhurbaşkanı olarak görüyorum. Davutoğlu yedek üye gibi gözüküyor. Gölge başbakan gibi duruyor. Türkiye bu ikilemden, kaostan kurtulmalıdır. Biz bu arkadaşlarla beraber 28 Şubatı yaşadık, 27 Nisan e -muhtırasında yanlarında yer aldık. 2010 referandumunda beraber mücadele ettik, darbe anayasası kısmen de olsa değişsin dedik. Şimdi döndük bu tarafa dünün mazlumları, mazlumların öncüsü görünen arkadaşlar, sistem tarafından itilip kakılan insanlar, şiir okudu diye tartaklanan insanlar bugünün zalimleri oldular… Yarın bir gün iktidar değiştiğinde senin koruduğun bakanları kim koruyacak, seni kim koruyacak. Tayyip Erdoğan Türkiye’yi yasalarla değil, anayasayla değil keyfi yönetiyor. Ülkeyi bir korku devleti haline getirdi.

GÜLER YILMAZ/ANKARA

Etiketler: