Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Erdoğan: ‘Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni kararı bir kulağımızdan girer..’
Erdoğan: ‘Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni kararı bir kulağımızdan girer..’

Erdoğan: ‘Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni kararı bir kulağımızdan girer..’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ermeni soykırımı ile ilgili kararı hakkındaki soruya, “Avrupa Parlamentosu hangi kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer diğerinden çıkar. Türkiye’nin böyle bir suçu kabul etmesi mümkün değildir” diye karşılık verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’a hareketinden önce açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanı’nın davetine icabetle Kazakistan’a hareket edeceğiz. Ziyaretimizde Dışişleri Bakanımız, Enerji Bakanımız, Gıda tarım ve hayvancılık bakanımız, kültür ve turizm bakanımız, milli savunma bakanımız, şu anda iş adamlarımızla diğer uçakta bulunan ekonomi bakanımız bulunacaklar.

STRATEJİK ORTAKLIK

Malum Kazakistan Türkiye’nin sadece dostu kardeşi değil aynı zamanda stratejik bir ortağıdır. Bunun yanında bildiğiniz üzere, 2009’daki ziyarette tarihi bir adım atmış stratejik ortaklık anlaşmasını o zaman imzalamıştık. Tabii bununla kalmadık 2012’de de yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyini ihdas ettik. İlk toplantıyı da ülkemizde düzenlemiştik.

Konseyin ikinci toplantısını da yapacağız. Görüşmelerimizde Kazakistan ile ilişkilerimizin daha ileri götürülmesi, hedeflere süratle ulaşılması, işbirliği imkanlarımızın geliştirilmesi noktasında neler yapabiliriz bunları görüşme imkanımız olacak. Ayrıca gündemdeki meseleleri mütalaa edeceğiz. Kazakistan Orta Asya’da en önemli ortaklarımızdan biri. Nazarbayev ile son derece yakın bir dostluğumuz söz konusu.

TÜRK-KAZAK İŞ FORUMU

Son yıllarda Kazakistan ile olan bağlarımız kuvvetleniyor, işbirliğimiz gelişiyor. İş adamlarımız Kazakistan’da göğsümüzü kabartan işlere imza atıyorlar.

Biz de onları her platformda desteklemenin, önlerindeki engelleri kaldırmanın gayreti içerisindeyiz. İnşallah bu ziyaretimiz kapsamında yine iş adamlarımızla bir araya gelecek, Türk-Kazak iş forumuna katılacağız.

Hoca Ahmey Yesevi’nin kabrini de ziyaret etme fırsatı bulacağız. Toplam 3 bin kişi kapasiteli caminin açılışını da gerçekleştireceğiz.

SOYKIRIM KONUSU

(Ermeni soykırımı hakkında soru üzerine) Bildiğim inandığım bir şey var. Biz niye millet olarak veya medyamız olarak savunmada duruyoruz anlamakta zorlanıyorum. Benim cumhurbaşkanı olarak savunma derdim yok. Soykırım diye bir leke üzerimizde yok. Ermenistan başta olmak üzere parlamentosunun kapısını onlara açanlara sesleniyorum.

Şu anda benim ülkemde vatandaşa veya vatandaş olmayan olmak üzere yüz bin Ermeni var. Acaba onların ülkesinde kaç tane Ermeni var.

BİR KULAĞIMIZDAN GİRER DİĞERİNDEN ÇIKAr

Ermeni vatandaşlarımıza olumsuz bir tavrımız oldu mu? Ülkemizin her türlü imkanından faydalanma konusunda bir sıkıntıları yok. Ülkelerinden kaçı Türkiye’de yaşanan Ermeniler var. Biz bunları deport edebiliriz ama etmedik. Her zaman söylüyorum. Van’da Akdamar adasında oradaki kilisenin onarımını devletin kasasından sağladık.

AP hangi kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer diğerinden çıkar. Türkiye’nin böyle bir suçu kabul etmesi mümkün değildir.

HDP’NİN AĞRI RAPORU

Böyle raporlarla ben ilgilenmiyorum. Devletin güvenlik güçlerinin ülkenin her yerinden hazır olması gerekmektedir. Bu Ağrı’da da Edirne’de de böyle olmalıdır.

Orada asker görevini yapmıştır. Tedbir alan askerlerimize ilk ateş bölücü örgütten gelmiştir ve 4 askerimiz yaralanmıştır.
Dört askerimizi yaralanırken ne yapacaklar sessiz mi kalacaklar. Gereken cevabı verdiler ve 5 tane örgüt elemanı orada öldü bir de yaralı var.

Biz yaralılarımız orada bırakmışız ve yaralılarımızı da parti mensupları alıp gelmiş. Böyle bir şey söz konusu değil. Helikopterlerimizden birini de taradılar ve geri çekilmek zorunda kaldı. Bunların çözüm süreci diye bir dertleri yok. Biz bunları 6-7 eklim olaylarında gördük. Şimdi seçimler yaklaşıyor ve seçimi, barajı nasıl garantileyebiliriz diye bir baskı oluşturmaya başladılar.

DEMİRTAŞ’A GÖNDERME

Nitekim eş başkan (HDP lideri Selahattin Demirtaş) sıfatıyla meydanda dolaşan zat şahsıma meydan okumalar yapıyor. Ya sen işini yap. Ama bakıyoruz ki işin arkasından kendileri çıkıyor.

HDP’liler gelip kurtardı deyince kendini ele veririsin. Bunu alternatifi de hemen söylenir. Nedir bu köy korucularımız da orada devreye girmişti. Ama jandarmamız da devreye girmiştir olayın aslı budur.

AJANSLAR

Etiketler: