Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Erdoğan: Bize makarnacı, kömürcü dediler
Erdoğan: Bize makarnacı, kömürcü dediler

Erdoğan: Bize makarnacı, kömürcü dediler

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin IMF’e 23.5 milyar dolarlık ödeme yaptığını hatırlatarak, Merkez Bankası rezervlerinin ise 120 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi olayları sürecinde faizlerin 4,6 seviyesinde olduğunu amaçlarının bu oranı yüzde 2.5 seviyesine indirmek olduğunu ifade ederek, “Gezi olayları sadece içeride tezgahlanmış değil; dışarıda uzantılar var” dedi.

 

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 

-Ülkemizin geleceği için taş üstüne taş koyan herkesi destekledik. Girişimcileri destekledik. Yatırımcıları teşvik ettik. Ortaya çılan zenginlikten tüm milletimizin faydalanmasını sağladık. 2002 yılında asgari ücret 184 liraydı oysa bu rakam Ocak ayında 849 lira oldu.

 

– SSK’nın başında kim vardı? SSK’yı batıran Genel Müdür şimdi bol keseden atıyor. Bürokratıyla siyasetçi güç kazanır. Eğer bürokrat sakatsa, eksikseiktidar güç kaybeder.

– Şu an herhangi bir partinin genel başkanı değilim. Ama sorumluluk sahibi bir Cumhurbaşkanıyım. Cumhur’un Başkanıyım. Benim tarafsızlığım bunları söyelememi gerektirir. Ortada bir cinayet var. Bunu söylemeliyim.

– Şu anda bol keseden atanların zihniyetine sahip kişiler bu ülkede iktidar oldu. Onların ne yaptığını hep beraber gördük.

– Şimdi de gizli köşelerde buluşup kadeh tokuşturuyorlar. Ülkenin iktidarının gidişine şerefine diyorlar. Allah size tekrar o kadehi içirmeyi nasip etmeyecek. Bu ülke sermayenin yönettiği bir ülke olmayacak. 17

– 25 Aralık’ta en öncelikle Türkiye’nin milli kurumları hedef alındı.

– Hangi mantıkla faizi arttıralım diye bu işin peşinden koşuyorlar. Faiz hiçbir zaman benim ülkemin yararına olmamıştır, olmayacaktır. ABD bu işi bilmiyor mu? Bu ülkede yatırım olur mu ben soruyorum size?

– Davos’a son gidişimde hani malum bir IMF başkanı vardı ya onunla bir görüşmemiz oldu. “Bize mali destek verecekseniz verin ülkemizi yönetmesini biz biliriz” dedim. Bu sözler onların işlerine gelmedi.

-O Gezi olaylarında faiz lobilerine nasıl çalışıldığını hep anlattık. Faiz lobileri şimdi onların içinde var mı? Var. Faiz hiç bir zaman benim ülkemin faydasına olmadı, olmayacak. Devletin borçlanma faizini yüzde 60’tan tek rakamlı sayılara getirene kadar çok uğraştık. Hala IMF’nin sultasında kalmak isteyenler var.

– Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaşmaktan alıkoyamayacaklar. Biz her hesabın üzerinde bir hesap olduğuna inananlarız. Biz dünya beşten büyük diyenleriz.

– Ben bütün siyasi partilere eşit mesafedeyim. Onu bir kenara koyalım. Ben gökten zembille inmedim. Cumhurbaşkanlığından önce bu ülkede 12 yıl Başbakanlık yaptım. Şu an gerçekleştirilen ekonomik, siyasi, kültürel projelerde imzam var, emeğim var. Bu yüzden bizim sırtımızda yumurta küfesi var.

– Eğer bunların vaatlerine oy verilecekse asgari ücreti 5 bin lira yapacağım diyene vermek lazım. Bakıyorum vaatlerine herkese bol keseden dağıtıyorlar. Ama yıllarca bizim sosyal yardımlarımızı eleştirdiler. Bize makarnacı dediler. Şimdi kendileri aynı vaatlerde bulunuyorlar.

– Muhalefet bize kömürcü dedi. Hatta bunlar bu millete bidon kafalı demediler mi? Göbeğini kaşıyan adam demediler mi? Bunlar halka hakaret etmekten başka ne yaptılar?

Etiketler: