Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Erdoğan Mersin ve Adana’daki saldırılar hakkında ilk kez konuştu
Erdoğan Mersin ve Adana’daki saldırılar hakkında ilk kez konuştu

Erdoğan Mersin ve Adana’daki saldırılar hakkında ilk kez konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana ve Mersin’de HDP binalarına yönelik saldırılara ilişkin ilk kez konuştu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençleri kabulünde yaptığı konuşmada, gençlerin kanı üzerinden kendi iktidar alanlarını devam ettirmek isteyenlerin Adana ve Mersin’deki saldırıların arkasında olduğunu söyledi. Erdoğan tüm güvenlik teşkilatlarının arayışlarını yaptığını belirterek, “bakalım neyin altından ne çıkacak” dedi.

 

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençleri kabul etti.

 

Buradaki konuşmasında, 12 Eylül öncesini genç olarak yaşadığını, o dönem üniversitelerin çok hareketli olduğunu ancak kendisinin sorumluluğundaki gençlik teşkilatlarını olayların içerisine sokmadığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bunları gayet iyi korumasını bildim. Bütün bunlara rağmen, tabi genç kardeşlerimizden şehit olanlar olmadı mı, maalesef oldu. Bir taraftan maalesef diyorum, öbür taraftan da seviniyorum. Çünkü o makama ulaşmak her yiğidin karı değildi. Birbirine tahammül dahi edemeyen, birtakım güçlerin oyuncağı haline getirilen gençlerin, yani milletin evlatlarının geleceklerinin nasıl karartıldığını gördük. Anadolu’nun, Trakya’nın yağız delikanlıları birbirine silah çekme noktasına getirildi ve çok canlar yandı. İşte dün yine İstanbul Üniversitesi’nde buna benzer olaylar yaşandı. Kahramanmaraş’ta, Çorum’da bu ülkenin gençleri heba oldu. ‘Sen sağcısın, milliyetçisin’ dediler, ‘Sen solcusun devrimcisin’ dediler ve gençleri kavgaya tutuşturdular.”

 

Erdoğan, bugün üniversitelerde, seçim meydanlarında, gençlerin kanı üzerinden kendi iktidar alanlarını devam ettirmek isteyenlerin bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: “İşte dün Adana, Mersin, bütün bu olayların arkasında hep bu tür anlayışlar, zihniyetler var. Şu anda emniyet teşkilatımız, güvenlik
teşkilatlarımız hepsi bunların, istihbari anlayışla arayışlarını yapacak. Bakalım neyin altında ne çıkacak? Bir yandan bölücü örgüt, diğer yandan paralel örgüt, en büyük oyunu gençlerimiz üzerinde oynuyor. Sizlerden istediğim, bunlara asla prim vermemenizdir. Gençler bizim umudumuzdur, geleceğimizdir. 2053 vizyonunu hayata geçirecek Fatihler, 2071 hayalini ete kemiğe büründürecek Alparslanlar inşallah sizlerin arasından çıkacak. Yeni Türkiye meşalesini diken hamdolsun biz olduk ama onu burçlara dikecek olan inşallah sizler olacaksınız. Bunun için uyanık olmalısınız. Defalarca tedavüle sürülmüş senaryolara itibar etmemelisiniz.”

Etiketler: