Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » Erdoğan’a: Kılıçdaroğlu varken bu ülkede kimse asılamaz
Erdoğan’a: Kılıçdaroğlu varken bu ülkede kimse asılamaz

Erdoğan’a: Kılıçdaroğlu varken bu ülkede kimse asılamaz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun’da yaptığı konuşmada, Ak Parti hükümetine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eleştiriler yöneltti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bu yola kefenimizi giydik de çıktık” sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Kardeşim hiç meraklanma. Kılıçdaroğlu varken bu ülkede hiç kimse asılamaz. Eğer birisi ona tevessül ederse önce beni karşısında bulur” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun ve Çanakkale belediyeleri arasındaki ‘kardeş şehir’ protokolünün imza törenine katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende imzaların atılmasının ardından yaklaşık 5 bin kişiye hitap eden Kılıçdaroğlu, 7 Haziran’da sandığa gitmelerini istedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Şimdiye kadar Ak Parti’ye oy verenlere şunu söyleyin; ’13 yıldır iktidardalar. 13 yılın sonunda geldiğimiz noktayı ben sana anlatayım. 6 milyon 200 bin işsizimiz var. Kriz dönemlerinde bile bu kadar işsiz olmadı. Anne babalar çocukları iş bulsun diye KPSS sınavına sokuyorlar. Ama benim çocuğumun senin çocuğunun ataması yapılmıyor. Ankara’daki beylerin çocukları sınavsız işe alınıyor. Yabancıların çalıştırılması hakkında kanun teklifi var şu anda. Sanki Türkiye’de işsizlik yok, dışarıdan işçi getirecekler. Altında Başbakan ve bütün bakanların imzası var. Hani bir atasözümüz var ya; ayranı yok içmeye diye başlar. 6 milyon işsizimiz var, hala dışarıdan işçi getirecekler. 17 milyon yoksulumuz var. Bunlar ‘3 milyon 700 bin hanede oturuyorlar’ deyin. O vatandaşa şunu da söyleyin; ‘Oy verdin, 13 yıl iktidar yaptın. Kılıçdaroğlu, 13 yıl istemiyor, 4 yıl istiyor. 4 yılda bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. 8 milyon emekli bin liranın altında aylık alıyor. Senin içine siniyor mu? Açlığa mahkum ettiniz emekliyi. Torunlarından kaçacak hale geldi. Kılıçdaroğlu, emekliye 2 maaş ikramiye verecek’ deyin.

Hükümet de diyor ki, ‘Parayı nereden bulacak?’ Bunu sorunlara da şunu söyleyin; Sayın Davutoğlu diyor ki, Biz Hazine’yi doldurduk, Kılıçdaroğlu gelip millete verecek’. Bakanı da, ‘Para yok ki emekliye ikramiye verelim’ diyor. Hangisi doğruyu söylüyor? Kaçak saraya para varsa emekliye de var. Yanlış dış politika nedeniyle 2 milyon Suriyelimiz var. 2 milyon Suriyeliye 5.5 milyar dolar para buluyorsun da sıra emekliye gelince mi ‘kaynak nerede?’ diye soruyorsun. Bu ülkede kaynak var.”

CHP GENEL BASKANI KILICDAROGLU, GIRESUN BELEDIYE BASKANI KERIM AKSU VE CANAKKALE BELEDIYE BASKANI ULGUR GOKHAN ILE KARDES SEHIR PROTOKOLUNU IMZALADI, HALKA HITAP ETTI FOTO: DHA

CHP GENEL BASKANI KILICDAROGLU, GIRESUN BELEDIYE BASKANI KERIM AKSU VE CANAKKALE BELEDIYE BASKANI ULGUR GOKHAN ILE KARDES SEHIR PROTOKOLUNU IMZALADI, HALKA HITAP ETTI
FOTO: DHA

“BU ÜLKEYİ UÇURACAĞIM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devlette uzun yıllar tecrübesi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bugüne kadar her şeyi affettim, kul hakkı yiyenleri, yolsuzluk yapanları, alın teri sömürenleri affetmedim. Siyaset kavga alanı değildir. Kavgadan bıktı millet artık. Vatandaş diyor ki; ‘Sana oy vereceğim, sen ne yapacaksın, onu anlat.’ Ben de onu anlatıyorum. Bu ülkeyi uçuracağım, bu ülkeyi refah ülkesi yapacağım. Yolsuzluğa, hırsızlığa izin vermeyeceğim. Sabahın altısında oğluma telefon edip, ‘Oğlum paraları sıfırladın mı?’ demeyeceğim. Çünkü benim bakanlarımın yatak odalarında boy boy kasaları olmayacak. Evlerinde ayakkabı kutularında dolarlar olmayacak. Ben kul hakkı yemeyeceğim, yedirmeyeceğim. CHP iktidarında atama bekleyen 350 bin öğretmen olmayacak. 13 yıldır iktidardalar. Fiskobirlik’i kapattılar, perişan ettiler. Sözüm söz, sadece Fiskobirlik’e eski görkemli günlerine ulaştırmakla kalmayacağım, Karadeniz’de dünya fındık borsasını kuracağım. Fındık üreticisinin alın terinin birilerine peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğim.”

“SİYASETİ NAMUSLU İNSANLARIN YAPMASI GEREKİR”

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında faizlerin ve doların yükseleceğini, istikrarın bozulacağını ileri sürenler olduğunu da vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Memlekette istikrar mı kaldı, huzur mu kaldı? Sözüm söz, bütçe bütünlüğünü sağlayacağım, refahı tabana yayacağım, aç ve açıkta vatandaş bırakmayacağım. Sanıyorlar ki, emekli parayı alacak, İsviçre bankalarında hesap açacak. Onlar öyle yapıyor ya. CHP iktidarında emekli, esnaf, sanayici kazanacak, Türkiye kazanacak. Benim amacım da vatandaş kazansın hortumcular kaybetsin. Siyaset namuslu insanların yapması gereken bir iştir. Siyasi ahlak yasası çıkaracağız ve kirlilikten siyaseti arındıracağız.”
RESIMID_15752647
“BEN VARKEN KİMSE ASILAMAZ”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bu yola kefenimizi giydik de çıktık” sözlerini hatırlatırken de şunları söyledi:

“Son zamanlarda tutturmuşlar, ‘Ben mağdurum, ben mağdurum.’ Efendim, ‘Kefen giydik, bilmem ne olacak.’ Kardeşim hiç meraklanma. Kılıçdaroğlu varken bu ülkede hiç kimse asılamaz. Eğer birisi ona tevessül ederse önce beni karşısında bulur. Her vatandaşımın düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir ülkeyi savunuyorum. Düşünceden ve insandan korkulur mu? 13 yıldır mağdur edebiyatı yapıyorlar. Mağdur olan esnaf, çiftçi, emekli insanlarımız. Köşkünde, kaçak sarayında oturuyor, Afrika’da Asya’da, Avrupa’da geziyor, ‘Ben mağdurum da mağdurum’ diyor. Sen mağdur değilsin, mağdur millettir. Eğer yüreğiniz olsaydı bu milleti düşünürdünüz. Samsun’da açlıktan ölen Kübra bebeği unutmadım. Konya’da bir gecekonduda camı kırık diye ölen Ayaz bebeği unutmadım. Onlar unuttular. Çünkü onlara göre kendi çocuklarının durumu iyi. Sanıyorlar ki herkesin durumu böyle. Gel bir vatandaşın arasında gir, bir kahvede otur bakalım. Vatandaşın arasına bile giremezler. Bir koruma ordusuyla geziyorlar. Kendi vatandaşından niye korkuyorsun? Bu ülkede zenginleşme halktan başlayacak. Sıkışınca dini siyasete alet ediyorlar. İnancınız, kimliğiniz, yaşam tarzınız ne olursa olsun, her ortamda size saygı göstereceğiz. Manevi duygularımızı, inancınızı, siyasete alet etmeyeceğim. Size inanıyor güveniyor ve sizin için çalışıyorum.”

Ömür AVCI- Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA) 

 

Etiketler: