Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Dakika bir, gol bir..Erdoğan Akıncı’ya yüklendi, cevabını canlı yayında aldı !
Dakika bir, gol bir..Erdoğan Akıncı’ya yüklendi, cevabını canlı yayında aldı !

Dakika bir, gol bir..Erdoğan Akıncı’ya yüklendi, cevabını canlı yayında aldı !

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi.. Kuzey Kıbrıs’ın yeni lideri Mustafa Akıncı’nın ‘Ana vatan, yavru vatan’ değerlendirmesine kızan Erdoğan, ‘Ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Onların baktığı açıdan Kıbrıs’a bakamayız. KKTC yavru vatandır. Bir ananın yavruya bakması aynı şekilde devam edecektir. Dikkatli olması lazım’ dedi.

CNNTürk’te canlı yayına katılan Akıncı’nın yanıtı ise aynı tonda oldu.Akıncı ‘Hep yavru mu kalalım…’ dedi.

AKINCI GERİ ADIM ATMADI

KKTC’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan bağımsız aday Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine, “Bu yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz hep yavru mu kalalım? Ayakta durmasını beceremeyelim mi? Artık yetişkin bir insan olmayalım mı?” diye yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akıncı’nın dünkü seçimlerin ardından yaptığı konuşmayı eleştirerek, “Burada ‘İki kardeş ülkeyiz’ dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağından duyması gerekir” demişti. Akıncı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşecek misiniz” sorusuna ise, “Sayın cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda hattaymış, arkadaşlar not ilettiler. Zaten programın sonuna geldik. Cumhurbaşkanı ile konuşacağım şimdi. Ona da duygularımı ileteceğim” cevabını verdi.
AKINCI’NIN ERDOĞAN’I KIZDIRAN SÖZLERİ
CNN Türk’te yayınlanan “Günlük” programında Saynur Tezel’in konuğu olan Akıncı’nın açıklamalarından satır başları:

– Valla ben şunu söylemek istiyorum. Dün sonuçlanan seçimler benim programımı düşüncelerimi ve sizlerle paylaştıklarımı halkıma anlatarak, halkımın onay verdiği düşüncelerdir.

– Neden rahatsız olunuyor, iki kardeş ilişkisinden onu anlamakta zorlandım bir an için. Bu yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz hep yavru mu kalalım? ayakta durmasını beceremeyelim mi? Artık yetişkin bir insan olmayalım mı?
KKTC’DEKİ SEÇİMLERİ AKINCI KAZANDI
SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM
– Ben ne söylüyorsam o söylediklerimin arkasındayım. Ben sadece kulaklarımla duymuyorum, vicdanımla da hissediyorum. Yüreğimle de söylüyorum, beynimle de söylüyorum. Düşündüklerimdir dilime vuranlar ve doğru olandır.
– Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığımın ilk gününde, böyle bir tartışmanın içine çekilmekten mutlu olduğumu söyleyemem. ama sayın Erdoğan bizim hakkımızda bir takım konular dinlemiş, bazı şeyler anlatılmış. O düşüncelerle bu şekilde konuştu herhalde. Ben Türkiye ile ilşkiyi istemeyen, bu konuda herhangi bir şekilde türkiye’yi dışlayan bir söylemde bulunmadım bugüne kadar.

– Tam tersine sağlıklı ilişkiden bahsettim, doğru olanda budur dedim. Ama belli ki bu konuda farklı yaklaşımlar var. Bunları otururuz değerlendiririz. Ama şu da bilinmelidir ki Kıbrıs Türk halkı, elbette anavatan sevgisini yüreğinde taşımaya devam edecektir. Ancak bu topraklarda da artık Rum toplumuyla başedebilme adına, kendi kimliğini kanıtlamak adına, yavruluktan bebeklikten kurtulup ayaklarının üzerinde durmak zorundadır.

– Ben bunun aslında Türkiye’nin de yararına olduğunu ısrarla söylüyorum. Kıbrıs Türk toplumunu, sürekli olarak bir yavru olarak görmenin doğru bir siyaset olmadığı kanaatindeyim. Burada bir devlet var. bu devleti de Türkiye de tanıyor. Anavatan, yavru vatan söylemi yüreklerde olması gereken söylemdir. Ama iki eşit ilişki, ilişkiler küçüklükle büyüklükle ölçülmez. Bir devletimiz var, bir varlığız biz burada. Bu varlığın artık kimliğiyle kişiliğiyle türkiye tarafından tanınmasını istiyoruz.

TÜRKİYE DÜŞMANI YOK
– Bizi daha ilk günümüzden kimse yanlış yere oturtmasın. Burada bir Türkiye düşmanı yoktur. Türkiye’nin esenliğini isteyen AB içinde yer almasını isteyen, çok daha demokratik güçlü bir ülke olmasını isteyen birisi var.
– Türkiye’nin Kıbrıs’ta hem garantör olarak, hem de yakın ilişki içinde olmasını bilen birisi var. Güney ile ilgili ilişkilerde 10 yıl önce Annan Planı fırsatı yitirildi. Ama günün sonunda yeni bir dönem başlıyor. Birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız. Yeni bir dönem başlıyor, Rumlara da bu fırsatı vermemiz lazım. Onlar da hatalarını gözden geçirsinler.

SAYIN ERDOĞAN HATTAYMIŞ
– Sayın cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda hattaymış, arkadaşlar not ilettiler. Zaten programın sonuna geldik. Cumhurbaşkanı ile konuşacağım şimdi. Ona da duygularımı ileteceğim. Gereksiz hassasiyetlere gerek yok. Türkiye ile sağlıklı şekilde yürüyeceğiz.
“AĞZINDAN ÇIKANI KULAĞINDAN DUYMASI GEREKİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt seyahati öncesi düzenlediği basın toplantısında, Akıncı’nın dün gece yaptığı açıklamaları şu ifadelerle eleştirmişti:
“Sayın Akıncı KKTC halkının seçimiyle göreve gelmiştir. Burada ‘İki kardeş ülkeyiz’ dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağından duyması gerekir. Türkiye KKTC’yi neden sahipleniyor? Bunun bir esbabı mucibesi var. Kardeş olarak çalışmanın bile bir şartı vardır. Bu ülke kuzey Kıbrıs’a bedel ödemiştir. Biz şehitler vermişiz. Ve bedel ödemeye devam ediyoruz. Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası alanda kavgasını veren kim. Acaba Sayın Akıncı tek başına bu kavgayı verebilir mi? Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bakışı yavru vatandır ve böyle bakmaya devam edecektir. Bir ananın yavrusuna bakışı nasılsa böyle bakmaya devam edecektir. Kendi görüşü böyledir. Ben de hoşgörüyle bakabilirim. Ama daha sonra sarfı nazar edebilirler. Bu da pek hoş olmaz.”

 

 

İlgili Haber: http://www.bahrainair.net/dunya/kibrista-sol-ruzgar-esti-mustafa-akinci-kimdir/

Etiketler: