Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Erdoğan’dan Hakan Fidan iddialarına yanıt: Kanaatim…
Erdoğan’dan Hakan Fidan iddialarına yanıt: Kanaatim…

Erdoğan’dan Hakan Fidan iddialarına yanıt: Kanaatim…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Haziranda yapılacak genel seçimlerde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekilli adayı olacağı yönündeki iddialar için “Bu dedikodularla fazla meşgul olmayalım. Bunlar birinci derecede karar merci bu konuda sayın başbakandır. Başbakan bu konudaki kanaatimi bana sorduğunda verdiğim cevap kendisinde gizlidir. Onda kalacaktır. Bu konuyla ilgili aramızda görüştüğümüzü burada deşifre etmem kendime de saygısızlık olur başbakana da saygısızlık olur” dedi.

Konuşmasında ‘paralel yapıyla’ ilgili konuda Mali Cumhurbaşkanı Keita’ya teşekkür eden Erdoğan, “Burada huzurlarınızda İbrahim Boubacar’e teşekkür ediyorum. O da şudur. Bu paralel devlet yapılanması, paralel yapıyla ilgili konuda Mali bu örgütün en çok yerleştiği ülkelerden bir tanesi. Bu konuda Türkiye hükümetine aykırı düşenlere karşı biz ülkemizde fırsat tanımayız dediler. İkili ilişkileri birimlerimiz bir arada yürütmek suretiyle bu çalışmalar da yürüyecektir. Gerek eğitimde gerek ticari alanda aklımıza ne gelirse bütün bu alanlarda iş birliğimizi yürüteceğiz. Bununla ilgili görüşmelerimizi yaptık. Bu adımları atacağız” diye konuştu.

“DURMUŞ BEY KENDİ İŞİNE BAKSIN”

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz’ın faiz konusundaki eleştirileri hakkında görüşü sorulan Erdoğan, “Durmuş Bey kendi işine baksın. Onu muhatap alıp da burada herhangi bir şey söyleyecek halim yok. Kendisinin barışı grafiğini gayet iyi bilen birisiyim. Onların dönemi bizim faizle mücadelemizde çok farklı bir mücadeleyi sürdürdüğümüz dönem olmuştur. Kendi maharetleri değildir. Bizim özel gayretlerimizdir. Düşük faiz, büyüme oradaki tespitleri de çok çok yanlış. Gerek ABD’yi bu şekilde değerlendirmesi ayrı bir yanlış. Şu anda ABD’yi az büyüyen bir ülke olarak nitelemek bir insanın bakar kör olmasıdır. Şunu sormak lazım. Şu anda ABD’de faiz oranı nedir, enflasyon nedir? Bunu bir öğrensin. Acaba büyüme oranları bize göre nedir? Buna bakmak lazım” şeklinde konuştu.

Haziranda yapılacak genel seçimlerde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekilliğe aday olacağı yönündeki iddialar sorulan Erdoğan, “Bu dedikodularla fazla meşgul olmayalım. Bunlar birinci derecede karar merci bu konuda sayın başbakandır. Başbakan bu konudaki kanaatimi bana sorduğunda verdiğim cevap kendisinde gizlidir. Onda kalacaktır. Bu konuyla ilgili aramızda görüştüğümü burada deşifre etmem kendime de saygısızlık olur başbakana da saygısızlık olur” açıklamasında bulundu.