Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Fatura gazeteci ve avukatlara kesildi
Fatura gazeteci ve avukatlara kesildi

Fatura gazeteci ve avukatlara kesildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Berkin Elvan davasının savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın iki DHKP-C militanınca öldürülmesinden sonra “Saldırganlar silahı avukat cübbesinin içine sokarak adliyeye girdi” demesine barolar ile hukukçulardan tepki geldi. Barolar, devletin olayın sorumluluğundan kurtulmak için açık bir saptırma gayreti içine girdiğini belirtti.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ise “Girişlerde çipli kimlik kartı okuttuğunuzda bütün kimlik çıkıyor. Yani bunun avukatlarla cübbeyle hiç ilgisi yok. Bundan hareketle bu kutsal cübbeye lütfen saldırılmasın” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

ALGI OPERASYONU

Ankara Barosu’nun konuyla iligili açıklaması özetle şöyle: “Bu açıklamalar, sorumluları tespit etmek yerine mesleğimiz mensuplarına karşı yürütülen bir algı operasyonudur. Ne yazık ki devlet, görevi başındaki Cumhuriyet Savcısını koruyamamış, sorumluluktan kurtulma amacı ile açık bir saptırma gayreti içine girmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’ın bu menfur olayın hemen akabinde yargının bütünselliğini hiçe sayarak avukatları dışlayıcı ve hedef gösteren açıklamaları, sorumluları tespit etmek yerine mesleğimiz mensuplarına karşı yürütülen bir algı operasyonudur. Avukatlar adliye binalarına cübbe ile değil, avukat kimlikleri ile girerler. Kaldı ki; bu elim olay, hedefli bir terör saldırısı olup, organizasyon ve bağlantı olmadan gerçekleşmiş olması düşünülemez. Böylesi bir hedefli terör saldırısının engellenmesi istihbarat örgütü ve emniyet teşkilatının görevidir.

ORTAK AKIL ŞART

Teröristler, adliye içine görevli memur/hâkim/savcı görüntüsü altında da girmiş olabilirler. Yakın geçmişte yine Çağlayan adliyesinde silahla adam öldürme ve bıçaklama olayları yaşanmasına rağmen güvenlik zafiyetinin giderilemediği ortadadır. Devletin görevi, bireyi ve toplumu, özgürlüklerini de gözeterek korumaktır. Bu üzücü olayın benzerinin bir daha yaşanmaması adına ortak akıl, inanç ve samimiyetle hareket edilmesi için yapılması gereken herşeye Ankara Barosu avukatlarının hazır olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

HÂKİM: SALDIRGANLAR ADLİYEYE CÜBBEYLE GİRMEDİ

Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yönelik saldırının kamera görüntülerini izleyen Yargıçlar Sendikası İstanbul Temsilcisi, hâkim Nuh Hüseyin Köse, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddia ettiğinin aksine, saldırganların adliyeye avukat cübbesiyle değil, sivil kıyafetle girdiğini söyledi. İleri Haber’den Emre Deveci’ye konuşan Nuh Hüseyin Köse, “İki eylemciden biri takım elbise, diğeri ise sivil-normal kıyafetle adliyeye girdi” dedi. Avukatların töhmet altında bırakılmasının haksızlık olduğunu belirten Köse, olayda ciddi bir güvenlik zaafiyeti yaşandığını kaydetti.

ADNAN KESKİN / ANKARA

Etiketler: