Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » İmralı Heyeti Ağrı’da..Davutoğlu ve Akdoğan’a flaş çağrı !
İmralı Heyeti Ağrı’da..Davutoğlu ve Akdoğan’a flaş çağrı !

İmralı Heyeti Ağrı’da..Davutoğlu ve Akdoğan’a flaş çağrı !

Ağrı’daki kanlı çatışmanın ardından çarpıcı bir gelişme yaşanıyor. İmralı heyetinden Hatip Dicle, Ceylan Bağrıyanık, Pervin Buldan’ın yanı sıra  Ağrı Belediye eş başkanları, Ağrı Milletvekili adayı Leyla Zana kalabalık bir heyetle birlikte şu an olayların olduğu  bölgeye gitti…

Yukarı Tütek köyünde hayatını kaybeden DBP Diyadin eski ilçe başkanı Cezmi Budak’ın taziyesi ve yaşanan olayları yerinde incelemek ve milletvekili adaylarını tanıtmak için gelen İmralı heyetinde yer alan Pervin Buldan, Ceylan Bağrıyanık, Hatip Dicle, Ağrı milletvekili adayı Leyla Zana, HDP milletvekili Halil Aksoy, DBP’li Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Ağrı’nın Dörtyol semtinde toplanan yaklaşık 500 kişiyle bir araya geldi.

RAPOR YAZILACAK

Ağrı havalimanından yaklaşık 200 araç konvoyu ile kente giren heyete toplanan partililer, Kürtçe ‘Şehitler ölmez’ sloganı attı. Ağrı HDP Milletvekili Adayı Leyla Zana’nın Kürtçe yaptığı konuşma sonrasınde Milletvekili Pervin Buldan, Yukarı Tütek’te medana gelen çatışmada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. İmralı heyeti olarak geldiklerine dikkati çeken Buldan, bir rapor hazırlayacaklarını ve bunları kamuoyu ve devlet, hükümet yetkilileri ile paylaşacaklarını bildirdi.

AKDOĞAN VE DAVUTOĞLU’NA ÇAĞRI

Pervin Buldan şunları söyledi:
“Buraya Sayın Öcalan’ı temsilen görüşmelere katılan Leyla Zana, Hatip Dicle, Ceylan Bağrıyanık ile birlikte acınızı paylaşmaya, aynı zamanda görgü tanıklarını da dinlemeye geldik. Ağrı’da iki gün önce iki insanın kanı aktı. Biz, Sayın Öcalan barış ve müzakere süreci başlatırken hiç kimsenin kanının akmaması için bundan sonra insanlarımızın yaşamlarını yitirmemeleri için bundan sonra annelerimiz ağlamaması için bu süreci başlattığını ifade etmişti.Yaşanan bu süreçte karşılıklı çatışmasızlık ilan edildi. Ama ne yazık ki iki gün önce burada bu süreci bozmak isteyenler, provoke etmek isteyenler, süreci sekteye uğratmak isteyenler ortaya çıktılar. Bir provokasyon geliştirdiler ve iki insanımızın canını aldılar. Bunu kabul etmediğimizi ve şiddetle kınadığımızı, bunun tüm açıklığıyla ortaya çıkmasını bir kez daha açıklıyor ve çağrımızı tüm devlet yetkililerine ve hükümet yetkililerine bir kez daha ilan ediyoruz. Başından beri bir izleme kuruluna ne kadar ihtiyaç olduğunu hep ifade etmiştik. Bugün izleme kurulu kurulmuş olsaydı, bu mekanizma devrede olmuş olsaydı yaşanan tüm olaylar tüm açıklığı ile ortaya çıkacaktı. İzleme kurulu olmadığı için bugün buraya biz geldik. Bizim gelmemiz yeterli değildir. Devlet yetkililerini, hükümet yetkililerini Sayın Başbakanı ve süreçten sorumlu Sayın Yalçın Akdoğan’ı da buraya davet ediyoruz. Bu olayları açığa çıkarmaya davet ediyoruz. Tüm sorumluların en iyi şekilde cezalandırılması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Yaşanan bu provokasyonlar karşısında halkımızın sağduyulu, soğukkanlı olmaya, halkımızı provokasyonlar karşısında el ele yürek yüreğe vermeye birlikte olmaya davet ediyoruz.”

REMZİ BUDANCİR/TARAF

Etiketler: