Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » Flaş…Flaş..Karayılan bombası:’Öcalan yeniden tecrite alındı.. Bu savaş nedeni’
Flaş…Flaş..Karayılan bombası:’Öcalan yeniden tecrite alındı.. Bu savaş nedeni’

Flaş…Flaş..Karayılan bombası:’Öcalan yeniden tecrite alındı.. Bu savaş nedeni’

PKK’nın en önemli isimlerinden KCK Yürütme Konseyi üyesi ve Halk Savunma Merkezi Komutanı Murat Karayılan, çözüm sürecine ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yeniden tecride alındığını belirten Karayılan, “Bu bizim için savaş gerekçesidir” uyarısında bulundu.

Karayılan  Yeni Özgür Politika Gazetesi’ne  konuştu.   Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit politikasının tekrar yürürlüğe konulmasının tehlikeli bir girişim olduğunu söyleyen Karayılan, ”Bir aydan fazladır Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmeler durmuş durumda. İmralı’dan haber alamıyoruz. Tecrit bizim için savaş nedenidir” dedi.

‘ÖCALAN’IN EMRİNİ BEKLİYORUZ’

AKP’nin ateşkesi bozduğunu, Türk ordusunun birçok bölgede harekete geçerek çatışma zemini oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Karayılan, şunları söyledi:
”Süreci dikkatle izliyoruz ve provokasyonlara mahal vermemeye çalışıyoruz. Tek taraflı ateşkesi esas alıyoruz. İmralı’daki tecrit, bizim için savaş gerekçesidir. Biz HPG olarak, Önder Apo’nun emrini bekliyoruz ve bu çerçevede tek taraflı ateşkesi sürdürüyoruz. Ancak herkes bilmeli ki her şeyin de bir sınırı var.”

ERDOĞAN SÜRECE MÜDAHALE ETTİ

Çözüm sürecinin geldiği aşamaya ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Karayılan, “Dolmabahçe Sarayı’nda tarafların ortak açıklamasından sonra Önder Apo’nun tarihi çağrı ve deklarasyon niteliğindeki Newroz 2015 açıklaması, Kürt siyasetinin elini güçlendirdi. Demokratik, sol, sosyalist ve barışsever tüm güçlerin HDP etrafında birleşmesine yönelik bu çağrı ile aslında AKP’nin hegemonya kurma hesapları bozuldu. Newroz çağrısıyla Erdoğan planlarının sonuca ulaşmayacağını anladı ve sürece müdahale etti. Erdoğan ‘Kürt sorunu yok’ diyerek süreci durdurdu. Tendürek’te organize edilen provokasyon da bu açıklamaların devamı olarak devreye konuldu. HDP’ye saldırılar artırıldı. Bunların hepsi Erdoğan’ın bilgisi dahilinde organize edildi” diye konuştu.

Etiketler: