Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » FT: ‘Erdoğan ve Davutoğlu arasında gerilim artıyor, güven azalıyor’
FT: ‘Erdoğan ve Davutoğlu arasında gerilim artıyor, güven azalıyor’

FT: ‘Erdoğan ve Davutoğlu arasında gerilim artıyor, güven azalıyor’

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın geçen hafta sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren çıkışları dış basında da yakılandı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında var olduğu iddia edilen gerilimi sayfalarına taşımış.

Haber, gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey imzasını taşıyor. Haberde “Erdoğan ve Davuoğlu arasındaki gerilimin, AKP içine bir iç kavga enjekte ettiği” belirtiliyor.

FT, (Hürriyet yazarı) gazeteci Ahmet Hakan’ın görüşlerine de yer vermiş: “Türk yorumcu Ahmet Hakan, ‘Erdoğan ve Davutoğlu arasında iktidar mücadelesi var’ diyor. “Erdoğan ‘kontrol istiyorum’ derken Davutoğlu ‘Ben başbakanım ve güçlerimi kullanmak istiyorum’ diyor.”

Haberde Erdoğan ve Davutoğlu’nun kökenlerinin tamamen farklı olduğuna da değinilmiş.

FT, ismini vermeden önde gelen bir AKP destekçisinin görüşlerine yer vermiş: “Tanınmış bir AK Partisi destekçisi, ‘Davutoğlu başbakan olduğunda ana işinin ülkeyi yeni bir anayasa ve sisteme götürmek olduğunu biliyordu. Erdoğan bu yüzden ona görev verdi’ dedi.

GÜVEN BOZULDU

Destekçi, Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’yla arasındaki güven bağlarının şimdi bozulduğunu ve bunun sonucu olarak Erdoğan’ın Davutoğlu’na, yeni parlamentoya yönelik AK Parti aday listesi üzerinde az bir kontrole izin vereceğini ekledi.”

Haberde “Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki son gerilimin Erdoğan’ın çözüm süreciyle ilgili hükümeti eleştirmesiyle başladığı” belirtiliyor. FT, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını eleştirmesi ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Arınç arasında kamuoyu önünde tartışma yaşandığını aktarıyor. Haberin sonunda Davutoğlu’nun dün Erdoğan’la herhangi bir sorun olmadığını söylediği belirtiliyor.

Etiketler: