Çarşamba , 13 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Gezi’deki polis şiddeti görüntülerine savcı engeli
Gezi’deki polis şiddeti görüntülerine savcı engeli

Gezi’deki polis şiddeti görüntülerine savcı engeli

Savcı, Gezi eylemleri sırasında polis şiddetini ortaya çıkaracak görüntüleri bilirkişi incelemesi bitmeden geri istedi. Savcı, “Görüntüler bozuktu” dedi.

İstanbul’daki Gezi eylemlerinde polisin orantısız güç kullanımıyla ilgili soruşturmada savcı Mehmet Selim Kiraz ilginç bir adım attı. Savcı Kiraz, orantısız güç kullanan polislerin tespiti için Ulusal Kriminal Büro’ya gönderdiği delil ve görüntüleri geri istedi. Böylece Gezi eylemlerinde gaz fişeğiyle ayağından vurulan Aydın Aydoğan ve Uğur Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu dosyalar, bilirkişi incelemesi bitmeden ve rapor hazırlanmadan geri çekildi.

Aydoğan, savcının dosyaları geri istemesinin nedeni olarak kendilerine “Görüntülerin bozuk” olduğunu ileri sürdüğünü belirtti. Aydoğan, daha sonra ise aynı savcının “bozuk” diye inceletmediği görüntüler için kendilerine “Jandarma Kriminal Dairesi’ne göndereceğim” dediğini savcının bu iki beyanının birbiriyle çeliştiğini ifade etti. Aydoğan’ın avukatı Bekir Korkmaz ise “Savcının bu hareketine hiçbir anlam veremedik. Herhalde karşılarına bir şey çıktı ki dosyayı geri çektiler” dedi.

Korkmaz “Gezi de polis şiddetine uğrayan 270 kişinin şikayetinin bulunduğu bir dosya var. Biz sonuç alınsın diye müvekkillerimizin dosyasını o soruşturmadan ayırmıştık. Şimdi dosyaları yeniden birleştirip olayı karartacaklar” dedi. İstanbul’daki Gezi eylemlerinde polisin orantısız güç kullanımıyla ilgili yaklaşık 270 kişinin şikayetçi olduğu soruşturmada geçen aralık ayına kadar bir ilerleme kaydedilemedi. Gezi’de gaz fişeğiyle ayağından yaralanan Aydın Aydoğan ve bir gözünü kaybeden Eren Sarıkaya’nın avukatlığını yapan Bekir Korkmaz soruşturmanın hızlanması için iki dosyanın da ana dosyadan ayrılmasını sağladı. Ardından da iki kişinin yaralandığı günün ve saatin görüntüleri geçen aralık ayında incelenmek üzere Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi.

Erdal Sarıkaya’nın şikayetçi olduğu dosyanın bilirkişi incelemesinde “Erdal Sarıkaya’nın vuruluş anının ve vuranın birebir kameralarda görülmemesinin, yüzlerce polis listesinden en fazla beş personelle bir müdür ve iki önemli görgü tanığına indirgenebildiği” belirtildi. Aydın Aydoğan’ın şikayetçi olduğu dosyanın görüntülerini inceleyen bilirkişi ise 10 ocak’ta raporunu teslim etmesi gerekirken iki kez uzatma istedi. Uzatma izni veren Savcı Mehmet Selim Kiraz, 28 ocakta ilginç bir adım attı. Savcı Kiraz bilirkişinin raporunu bitirmesini beklemeden Aydoğan’ın dosyasının da içinde bulunduğu birçok dosyayı incelenmesini beklemeden geri çekti.

Berkin’in de savcısı

İstanbul’daki Gezi eylemleri sırasında orantısız güç kullanan polisleri tespit etmek için bilirkişiye gönderilen görüntü ve delilleri geri çeken Savcı Mehmet Selim Kiraz aynı zamanda Berkin Elvan dosyasının da savcısı. Berkin Elvan, Gezi eylemleri sırasında ekmek almaya giderken polisin attığı gaz kapsülüyle başından yaralanmış ve komada kaldığı 269 gün sonra hayatını kaybetmişti. Elvan ailesinin avukatlarından Oya Aslan daha önce savcı Kiraz’ın dosya üzerinde çalışmadığını belirterek “Savcıya ulaşmakta bile güçlük çekiyoruz” demişti.

 

SÜMEYRA TANSEL

Etiketler: