Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » İşte son durum…Hangi aşiret kimi destekliyor..AKP’den HDP’ye büyük geçiş !
İşte son durum…Hangi aşiret kimi destekliyor..AKP’den HDP’ye büyük geçiş !

İşte son durum…Hangi aşiret kimi destekliyor..AKP’den HDP’ye büyük geçiş !

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ne kısa bir süre kala Doğu ve Güneydoğu’daki aşiretler hızla Halkın Demokratik Partisi’ne (HDP) katılmaya devam ediyor.

Aşiretlerin HDP’ye katılmasındaki etkenlerin başında,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısı altında olan Suriye’nin Kürt kenti Kobani hakkında söyledikleri ile Kürt sorunu konusundaki söylem değişikliği geliyor.

Aşiretlerin seçim öncesi HDP’ye katılmasıyla ilgili konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şanlıurfa İl Başkanı İsmail Kaplan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 7 Ekim 2014 tarihinde Gaziantep’te Suriyeli sığınmacılara hitaben ‘İşte aylar geçti ve herhangi bir netice yok. Şu anda Kobani de düştü düşüyor.’ açıklamasının Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) kuruluşundan beri oy vermiş Kürt aşiretler arasında büyük bir tepkiyle karşılandığını ve buna bağlı olarak Erdoğan’ın bu açıklamasının aşiretlerin HDP’ye katılması kararın da bir kırılma noktası olduğunu ifade etti.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE SAMİMİYETSİZ

AKP’nin çözüm sürecinde izlediği politikanın tam tersi bir politikayı Kobani’de izlediğini ifade eden Kaplan, “Aslında Kobani olayları AKP’nin çözüm sürecinde ne kadar samimiyetsiz ne kadar gayri ciddi bir yaklaşım içinde olduğunu göstermiştir” dedi.

AKP’NİN KALESİNDE HDP’YE GEÇİŞ

Şanlıurfa’da Badıllı, Şeyhanlı, İzol, Karageçili ve Mersavi gibi bölgede söz sahibi ve etkili olan en büyük aşiretlerin çoğunluğunun HDP’ye toplu olarak törenle katıldığını ifade eden Kaplan şöyle dedi:

“Bu bugüne kadar hep AKP’nin kalesi olarak bilinen Şanlıurfa’da böyle bir katılımların gerçekleşmesi elbette güzel bir gelişme. İnanıyoruz ki, bu seçimlerde AKP Doğu ve Güneydoğu’da hüsrana uğrayacaktır. Mesela Şanlıurfa’nın en büyük aşiretlerinden olan ve bugüne kadar AKP’ye oy vermiş Mersavi Aşireti’ne bağlı 36 köyden bugüne kadar HDP’ye tek bir oy bile çıkmazken artık Mersavi Aşireti’nin yarısı törenle HDP’ye katılım sağlamış durumdadır.’’

‘AKP’YE VERİLEN HER OY IŞİD’E GİDEN BİR SİLAH BİR KURŞUNDUR’

Kaplan, “Bugüne kadar AKP’ye oy vermiş ve HDP’ye katılması için ziyaret ettiğimiz büyük aşiretler AKP’nin Kobani’de izlediği politikayı Kürt halkı onuruna yapılmış hakaret sayarak, ‘AKP’ye verilen her oy IŞİD’e giden bir silah bir kurşundur’ deyiverip, buna kanaat getirmekte ve partimize bu sebeple katılım sağlamaktalar’’ dedi.

AKP’NİN ÖTEKİLEŞTİRİCİ POLİTİKASI

Doğu ve Güneydoğu’da bugüne kadar AKP’ye oy vermiş aşiretlerin HDP’ye katılma taleplerine yoğun seçim çalışmasından nedeniyle artık yetişemediklerini belirten DBP Şanlıurfa İl Başkanı İsmail Kaplan, “AKP’nin ötekileştirici ve baskıcı politikası iflas nedeniyle aşiretler artık çözümü AKP’de değil, HDP’de gördü. Bu yüzden çoğu aşiretler bize haber göndererek HDP’ye katılmak için görüşmeler talep ediyor. Bu Türkiye demokrasisi adına memnuniyet verici bir gelişmedir. Ceylanpınar da Arap aşiretlerden biri olan Bin İcr aşireti bu sayede HDP’ye katılım sağlamıştır’ dedi.

‘KOBANİ, İLK DEFA AŞİRETLERİ BİRLEŞTİRDİ’

Konu ile ilgili konuşan DBP Suruç İlçe Teşkilat Başkanı Mehmet Koştu ise tarihleri boyunca muhafazakâr çizgiden hiç sapmamış ve özellikle bu aşiretlerin AKP ile aralarına mesafe koyması sonrası ilk defa ‘Kürt kimliği’ etrafında belki de ilk defa bu kadar güçlü birleşmelerine neden olduğunu vurguladı.

Koştu, AKP’nin Suruç ilçe teşkilatında görev almış büyük ailelerinin HDP’ye katılım sağladıklarını ifade ederek, “Tabii bu katılımlar özellikle Kobani olayların da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür’ demesi bu katılımlarda ana rolü oynamıştır’’ dedi.batmanda-raman-asireti-lideri-hdpye-katildi_1634546_720_400

Suruç’ta Kalkan, Barlin, Turan, Arslan, Laçin, Dursunlar, Boydan ve Erdoğan aşiretinin HDP’ye toplu olarak katıldığını belirten Koştu, şunları söyledi; “HDP’ye katılımlar Doğu ve Güneydoğu’da dalga dalga devam etmektedir. 12 yıldır AKP’nin ilçe teşkilatını yöneten siyasetçilerin neredeyse tamamı bu 5 aileye mensup.”

AKP, IŞİD’İN DOSTU

Kalkan ailesi adına konuşan Recep Kalkan, daha önceki seçimlerde AKP’ye çalıştıkları için utanç duyduklarını belirterek şöyle tepki verdi:

“AKP’nin IŞİD dostu, Kürt düşmanı olduğunu geç de olsa anladık. Başta Kürt halkı olmak üzere ezilen tüm halkları HDP çatısı altına çağırıyoruz. Barış, özgürlük, eşitlik, demokrasi gelecekse HDP ile gelecektir. Biz de geç de olsa bunun farkına vardık. Onurlu olan tüm aşiretlerin yeri HDP’dir, burasıdır.”

ŞANLIURFA, BATMAN, ADIYAMAN VE ŞIRNAK’TA AŞİRETLERİN HDP’YE KATILIMI DEVAM EDİYOR

Aşiretlerin HDP’ye ilgisinde Batman Şırnak ve Şanlıurfa ön planda. Batman’da AKP’ye destek veren ve tahminlere göre bölgede 20 bine yakın oy potansiyeli bulunan Raman Aşireti ve yine Batman’da 2 bine yakın seçmeni olduğunu belirtilen Baravi Aşireti, HDP’yi tercih ederek geç      enlerde yaptıkları yürüyüşle HDP’ye katıldı.

Diğer bir ses getiren katılım da Adıyaman’ın Kahta ilçesinde oldu. Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden Rişvan Aşiretinin lideri ve Kurtuluş Savaşı döneminde Atatürk’ün de sağ kollarından birisi olan Hacı Bedir Ağa’nın kızının mensup olduğu Turanlı ailesinden 12 bin kişi, yine toplu yürüyüşle HDP saflarına geçti.

DENGİR MİR MEHMET FIRAT’IN ETKİSİ

Meclis’e muhafazakar partilerden daima vekil vermiş, Kahta’da belediye başkanlığını yürütmüş Turanlı aşiretinin katılımında Rişvan aşiretinin önde gelen ismi HDP Mersin milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın etkili olduğu ifade ediliyor.

Şırnak’ta ise AKP Şırnak İl Başkanı Mehmet Aşan’ın mensubu olduğu aşiretten yüzlerce kişi yapılan bir törenle HDP’ye katıldı.

AKP Şırnak İl Başkanı Mehmet Aşan’ın mensubu olduğu Halumeri aşiretinden yüzlerce kişi Bahçelievler mahallesinde bulunan HDP seçim irtibat bürosunda düzenlenen kitlesel bir törenle HDP’ye katıldı.

ŞANLIURFA (CİHAN)

Etiketler: