Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Hatay’da ‘eğit donat’ korkusu
Hatay’da ‘eğit donat’ korkusu

Hatay’da ‘eğit donat’ korkusu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında imzalanan Eğit-Donat anlaşmasından Hatay sürprizi çıktı. Serinyol Jandarma Er Eğitim Alayı’ndaki 3. Tabur’un, Eğit-Donat programı kapsamında verilecek eğitimler için hazırlanmaya başlandığı belirtildi. Önüne 2.5 metrelik duvar çekilen ve hazırlıkları hızla süren er eğitim alanında özel kuvvetler yetiştirmek (operasyonel işler yapabilecek üst düzey yöneciler) üzere hazırlık yapıldığı ifade edildi. Geçen haftasonu kampı yerinde gözlemlemek için Hatay’a giden CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, “Eğit -donat Türkiye’yi ve Hatay’ı terör üssü haline getirecek” dedi. Türkiye’nin Suriye politikası ve sınırda yaşananlara ilişkin bugüne kadar önemli iddiaları gündeme getiren Ediboğlu, Hatay Havaalanı karşısında ve İskenderun-Antakya karayolunda (Antakya’ya 20 kilometre) yer alan eğitim alayındaki kampı dışarıdan gözlemledi ve fotoğrafladı.

5 BİN KİŞİ EĞİTİLECEK

Bölgede uzun yıllardan beri faaliyet gösteren jandarma er eğitim alayının altı taburdan oluştuğuna ve burada genellikle Doğu ve Güneydoğu’da görev yapacak askerlerin yetiştirildiğine dikkat çeken Mehmet Ali Ediboğlu, Taraf’a özetle şunları söyledi: “Burada bölümler halinde 5 bin kişinin eğitileceği söyleniyor. Üst düzeyde görev yapacak yönetici kadrolarının – özel kuvvetler kadrolarının yetiştirilmesinden söz ediliyor. Gittiğimde üçüncü taburun taburun bulunduğu bölümde hazırlık yapılıyordu. Yeni binalar, orada eğitilecek olan yabancı savaşçılar için kalacak yer inşaatı hızla sürüyor. Eğitim yapılacak alan dışarıdan anlaşılmasın diye kışlanın beton duvarları yükseltilmişti. 2.5 metrelik duvarın üzerine bir metrelik branda gerilmiş.

REJİME KARŞI SAVAŞACAKLAR

Burada eğitim görecek olan kişiler, Suriye’ye gidip rejime karşı savaşacaklar, IŞİD’e karşı değil. Rejime karşı savaşacak eleman yetiştiriyorlar. Özel bir birlik olacağı söyleniyor, sıradan savaşçılar değil. Yönetici kademelerinin 3. Taburda eğitileceği söyleniyor. Şu anda da hızlı şekilde eğitim alanı hazırlanıyor. Alt yapı hazırlıkları bitmek üzere. Hatay’ın seçilme sebebi sınıra çok yakın olması. Biz Türkiye’de böyle şeyler (eğit-donat) yapılmasını istemiyoruz. Eğit -Donat Türkiye’yi ve Hatay’ı bir terör üssü haline getirecek. Korkumuz o. Yani siz bunları eğitir donatırsanız, sonuçta Hatay’da kalacaklar, operasyon yapıp tekrar Hatay’a dönecekler. Bugüne kadar da böyle yapıldı.”

“KIŞLAYA HER GÜN YABANCI AJANLAR GİRİYOR”

Serinyol Jandarma Er Eğitim Alayı’ndaki 3. Tabur’un, Eğit-Donat programı kapsamında verilecek eğitimler için hazırlanmaya başlandığına ilişkin duyumlardan bölge halkının çok rahatsız olduğunu ifade eden Ediboğlu şöyle konuştu: “Hazırlıkların bitmek üzere olduğunu jandarma kışlasına her gün çok sayıda yabancı ajanın ve uzmanın giriş yaptığına tanıklık ettiklerini söylüyorlar. Endişe her geçen gün artıyor. Bölge halkı böyle bir eğitimin orada verilmesine karşı çıkıyor. Bir huzursuzluk başlamış durumda. Hatta o bölgenin kanaat önderleri bazı görüşmeler yapmış, toplanıp bir protesto eylemi yapmayı planlamışlar. Ama uyarılmışlar böyle bir eyleme kalkarsanız çok sert biçimde bastırırız diye. Bölge halkı Alevi. Dolayısıyla bölgede hassasiyet var. Suriye’de savaşacak kişilerin orada yetiştirilmesinden rahatsız oluyorlar”

“TÜRKİYE’Yİ OTEL OLARAK KULLANIYORLAR”

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Suriye’de savaşan militanların büyük çoğunluğunun Türkiye topraklarında barındıklarını sınır il ve ilçelerimizi otel olarak kullandıklarını iki yıldır söyledik. Otel olarak Türkiye topraklarını kullanıyorlar. Sadece yaralıları tedavi olmuyor.O tarafta çatışıp gelip burada dinleniyorlar. Dört yıldan beri binlerce teröristin Türkiye topraklarını bu şekilde kullandıkları biliniyor. Şimdi yeni binlercesi katılacak buna.“­­

GÜLER YILMAZ / ANKARA

Etiketler: